
Ancient Baroque Styled Table Lamp By Homeroots
Transport yourself to a a beautiful and ambient world of the past with this gorgeous Ancient Baroque Styled Table Lamp. This luxurious lamp has a very distinctive feature with the Odysseus Baroque deep brown color covering delicate golden floral filigree-engraved accents around the lamp body. The light fabric lamp shade offers an addition of contemporary and modern style to the Baroque-esque piece, giving a softness to the rich in colour and design lamp. 29.5" x 17" x 17"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 29.5in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Brown/Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468646 |
| Product UPC: | 606114543138 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $222.50
-65%$222.50
$77.88More Images



Ancient Baroque Styled Table Lamp By Homeroots
Transport yourself to a a beautiful and ambient world of the past with this gorgeous Ancient Baroque Styled Table Lamp. This luxurious lamp has a very distinctive feature with the Odysseus Baroque deep brown color covering delicate golden floral filigree-engraved accents around the lamp body. The light fabric lamp shade offers an addition of contemporary and modern style to the Baroque-esque piece, giving a softness to the rich in colour and design lamp. 29.5" x 17" x 17"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 29.5in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Brown/Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468646 |
| Product UPC: | 606114543138 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Transport yourself to a a beautiful and ambient world of the past with this gorgeous Ancient Baroque Styled Table Lamp. This luxurious lamp has a very distinctive feature with the Odysseus Baroque deep brown color covering delicate golden floral filigree-engraved accents around the lamp body. The light fabric lamp shade offers an addition of contemporary and modern style to the Baroque-esque piece, giving a softness to the rich in colour and design lamp. 29.5" x 17" x 17"
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 17in W x 17in D x 29.5in H |
| Product Material: | Polyresin |
| Product Color: | Brown/Gold |
| Number of Lights: | 1 |
| Bulb Type Required: | E-26 |
| Switch Included: | Yes |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 468646 |
| Product UPC: | 606114543138 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























