
Daniella Accent Chair Brown By LumiSource
Fall in love with the contemporary style and comfort of the Daniella Chair by LumiSource. The bucket-style seat is upholstered in beautiful upholstery and features stylish metal legs. Available in a variety of upholstery colors, this sleek chair is the perfect addition to any living area.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 29"L × 25.5"W × 32"H |
| Seat To Floor | 17" |
| Seat Depth | 21" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Base Height | 17" |
| Armrest Height | 7.75" |
| Armrest Length | 13" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Camel PU |
| Product SKU: | CHR-DANIELLA BKPUCAM |
| Product UPC: | 681144143039 |
| Shipping Type: | Small Parcel - OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit, Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| High backrest with armrest |
| Metal legs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $400.00
-65%$400.00
$140.00More Images











Daniella Accent Chair Brown By LumiSource
Fall in love with the contemporary style and comfort of the Daniella Chair by LumiSource. The bucket-style seat is upholstered in beautiful upholstery and features stylish metal legs. Available in a variety of upholstery colors, this sleek chair is the perfect addition to any living area.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 29"L × 25.5"W × 32"H |
| Seat To Floor | 17" |
| Seat Depth | 21" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Base Height | 17" |
| Armrest Height | 7.75" |
| Armrest Length | 13" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Camel PU |
| Product SKU: | CHR-DANIELLA BKPUCAM |
| Product UPC: | 681144143039 |
| Shipping Type: | Small Parcel - OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit, Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| High backrest with armrest |
| Metal legs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fall in love with the contemporary style and comfort of the Daniella Chair by LumiSource. The bucket-style seat is upholstered in beautiful upholstery and features stylish metal legs. Available in a variety of upholstery colors, this sleek chair is the perfect addition to any living area.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 29"L × 25.5"W × 32"H |
| Seat To Floor | 17" |
| Seat Depth | 21" |
| Inside Seat Width | 18.5" |
| Base Height | 17" |
| Armrest Height | 7.75" |
| Armrest Length | 13" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Product Color: | Black Metal, Camel PU |
| Product SKU: | CHR-DANIELLA BKPUCAM |
| Product UPC: | 681144143039 |
| Shipping Type: | Small Parcel - OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit, Assembly Required |
| Contemporary styling |
| Stylish faux leather upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| High backrest with armrest |
| Metal legs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy






















