
Ahoy Accent Chair Gray By LumiSource
The Mid-Century charm of the Ahoy Accent Chair by LumiSource combines sturdy construction with aesthetic appeal. With smooth fabric and wood material, its round and cozy shape will be the perfect addition for any room. Available in a variety of color combinations, the Ahoy Chair can be used as a small accent chair or for extra seating.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 26"L × 26"W × 29.25"H |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 19" |
| Inside Seat Width | 19" |
| Base Height | 14.25" |
| Armrest Height | 9.5" |
| Armrest Length | 10" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Black Wood, Grey Fabric |
| Product SKU: | CHR-AHOY BKGY |
| Product UPC: | 681144201821 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit, Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Unique rounded backrest |
| Tapered wood legs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $350.00
-65%$350.00
$122.50More Images
















Ahoy Accent Chair Gray By LumiSource
The Mid-Century charm of the Ahoy Accent Chair by LumiSource combines sturdy construction with aesthetic appeal. With smooth fabric and wood material, its round and cozy shape will be the perfect addition for any room. Available in a variety of color combinations, the Ahoy Chair can be used as a small accent chair or for extra seating.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 26"L × 26"W × 29.25"H |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 19" |
| Inside Seat Width | 19" |
| Base Height | 14.25" |
| Armrest Height | 9.5" |
| Armrest Length | 10" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Black Wood, Grey Fabric |
| Product SKU: | CHR-AHOY BKGY |
| Product UPC: | 681144201821 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit, Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Unique rounded backrest |
| Tapered wood legs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Mid-Century charm of the Ahoy Accent Chair by LumiSource combines sturdy construction with aesthetic appeal. With smooth fabric and wood material, its round and cozy shape will be the perfect addition for any room. Available in a variety of color combinations, the Ahoy Chair can be used as a small accent chair or for extra seating.
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 26"L × 26"W × 29.25"H |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 19" |
| Inside Seat Width | 19" |
| Base Height | 14.25" |
| Armrest Height | 9.5" |
| Armrest Length | 10" |
| Seat To Back Angle | 103° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Wood |
| Product Color: | Black Wood, Grey Fabric |
| Product SKU: | CHR-AHOY BKGY |
| Product UPC: | 681144201821 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit, Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Padded seat and backrest |
| Unique rounded backrest |
| Tapered wood legs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy






















