
LumiSource Roman Dinette Table
Metal and wood create the mixed material design of the LumiSource Roman Dinette Table. A contemporary take on an industrial design, the metal frame is nicely contrasted by the rustic wood table top. The Roman Dinette Table is perfect for use in any dining or kitchen area.
Specifications
| Overall Product Dimensions | 36"L × 36"W × 31"H |
| Length Overhang | 0.75" |
| Table Top Thickness | 1.75 |
| Product Color: | Antique Metal, Espresso Bamboo |
| Product Material: | Bamboo, Painted Steel |
| Assembly required: | Yes |
| Product SKU: | DT-ROMAN3636 ANE |
| Product UPC: | 681144000000 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial Styling |
| Fixed Height |
| Espresso Wood-Pressed Grain Bamboo Table Top |
| Sturdy Metal Frame |
| Seats Four Comfortably |
| Room Use - Kitche, Dining Room, Break Room |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $180.00
-65%$180.00
$63.00More Images




LumiSource Roman Dinette Table
Metal and wood create the mixed material design of the LumiSource Roman Dinette Table. A contemporary take on an industrial design, the metal frame is nicely contrasted by the rustic wood table top. The Roman Dinette Table is perfect for use in any dining or kitchen area.
Specifications
| Overall Product Dimensions | 36"L × 36"W × 31"H |
| Length Overhang | 0.75" |
| Table Top Thickness | 1.75 |
| Product Color: | Antique Metal, Espresso Bamboo |
| Product Material: | Bamboo, Painted Steel |
| Assembly required: | Yes |
| Product SKU: | DT-ROMAN3636 ANE |
| Product UPC: | 681144000000 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial Styling |
| Fixed Height |
| Espresso Wood-Pressed Grain Bamboo Table Top |
| Sturdy Metal Frame |
| Seats Four Comfortably |
| Room Use - Kitche, Dining Room, Break Room |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Metal and wood create the mixed material design of the LumiSource Roman Dinette Table. A contemporary take on an industrial design, the metal frame is nicely contrasted by the rustic wood table top. The Roman Dinette Table is perfect for use in any dining or kitchen area.
Specifications
| Overall Product Dimensions | 36"L × 36"W × 31"H |
| Length Overhang | 0.75" |
| Table Top Thickness | 1.75 |
| Product Color: | Antique Metal, Espresso Bamboo |
| Product Material: | Bamboo, Painted Steel |
| Assembly required: | Yes |
| Product SKU: | DT-ROMAN3636 ANE |
| Product UPC: | 681144000000 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Industrial Styling |
| Fixed Height |
| Espresso Wood-Pressed Grain Bamboo Table Top |
| Sturdy Metal Frame |
| Seats Four Comfortably |
| Room Use - Kitche, Dining Room, Break Room |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy




