
LumiSource Izzy Lounge Chair + Ottoman Set
Add industrial flair to your seating area with the cozy Izzy Lounge Chair and Ottoman Set by LumiSource. This set features modern black metal legs that support a sleek faux leather upholstered seat with subtle pleated accents. Available in a variety of colors and materials, choose the one that fits your space best.
Specifications
| Overall Product Dimensions | 30.75"L × 28.5"W × 37.5"H |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 20.5" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 23.5" |
| Armrest Height | 9.5" |
| Armrest Length | 14.5" |
| Seat To Back Angle | 105° |
| Ottoman Length | 16" |
| Ottoman Width | 18" |
| Ottoman Height | 14" |
| Product Color: | Black Metal, Camel PU |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Assembly required: | Yes |
| Product SKU: | C2-IZZY BKCAM |
| Product UPC: | 681144488246 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary Modern Styling |
| Faux Leather Upholstery |
| Tufted Backrest |
| Sleek Black Metal Frame |
| Includes 1 Chair And 1 Ottoman |
| Room Use - Living Room, Bedroom, Office |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $500.00
-65%$500.00
$175.00More Images







LumiSource Izzy Lounge Chair + Ottoman Set
Add industrial flair to your seating area with the cozy Izzy Lounge Chair and Ottoman Set by LumiSource. This set features modern black metal legs that support a sleek faux leather upholstered seat with subtle pleated accents. Available in a variety of colors and materials, choose the one that fits your space best.
Specifications
| Overall Product Dimensions | 30.75"L × 28.5"W × 37.5"H |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 20.5" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 23.5" |
| Armrest Height | 9.5" |
| Armrest Length | 14.5" |
| Seat To Back Angle | 105° |
| Ottoman Length | 16" |
| Ottoman Width | 18" |
| Ottoman Height | 14" |
| Product Color: | Black Metal, Camel PU |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Assembly required: | Yes |
| Product SKU: | C2-IZZY BKCAM |
| Product UPC: | 681144488246 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary Modern Styling |
| Faux Leather Upholstery |
| Tufted Backrest |
| Sleek Black Metal Frame |
| Includes 1 Chair And 1 Ottoman |
| Room Use - Living Room, Bedroom, Office |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add industrial flair to your seating area with the cozy Izzy Lounge Chair and Ottoman Set by LumiSource. This set features modern black metal legs that support a sleek faux leather upholstered seat with subtle pleated accents. Available in a variety of colors and materials, choose the one that fits your space best.
Specifications
| Overall Product Dimensions | 30.75"L × 28.5"W × 37.5"H |
| Seat To Floor | 17.5" |
| Seat Depth | 20.5" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 23.5" |
| Armrest Height | 9.5" |
| Armrest Length | 14.5" |
| Seat To Back Angle | 105° |
| Ottoman Length | 16" |
| Ottoman Width | 18" |
| Ottoman Height | 14" |
| Product Color: | Black Metal, Camel PU |
| Product Material: | PU Leather, Foam, Metal |
| Assembly required: | Yes |
| Product SKU: | C2-IZZY BKCAM |
| Product UPC: | 681144488246 |
| Shipping Type: | Small Parcel OVERSIZED |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Contemporary Modern Styling |
| Faux Leather Upholstery |
| Tufted Backrest |
| Sleek Black Metal Frame |
| Includes 1 Chair And 1 Ottoman |
| Room Use - Living Room, Bedroom, Office |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy




