
Brown Wheel Antique Coffee Table By Homeroots
Get your guests talking as you flaunt this Brown Wheel Antique Coffee Table at the center of your living room. The one-of-a-kind wheeled cart design with a visually intriguing traditional pattern exudes an antique influence with a hinged lid. The table has spacious open storage for you to keep spare blankets, magazines, books, or miscellaneous items to keep your room clutter-free. The kiln-dried wooden construction adds to a sturdy build to serve you for years while being a functional piece of décor in the room. With this coffee table, you can keep your living room more organized and add a dash of vintage allure to your space. 50” x 28” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 50in W x 28in D x 18in H |
| Product Material: | Kiln-Dried Solid Recycled Wood, Metal |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | waxed |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400881 |
| Product UPC: | 808230091962 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,233.93
-65%$1,233.93
$431.88More Images



Brown Wheel Antique Coffee Table By Homeroots
Get your guests talking as you flaunt this Brown Wheel Antique Coffee Table at the center of your living room. The one-of-a-kind wheeled cart design with a visually intriguing traditional pattern exudes an antique influence with a hinged lid. The table has spacious open storage for you to keep spare blankets, magazines, books, or miscellaneous items to keep your room clutter-free. The kiln-dried wooden construction adds to a sturdy build to serve you for years while being a functional piece of décor in the room. With this coffee table, you can keep your living room more organized and add a dash of vintage allure to your space. 50” x 28” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 50in W x 28in D x 18in H |
| Product Material: | Kiln-Dried Solid Recycled Wood, Metal |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | waxed |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400881 |
| Product UPC: | 808230091962 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Get your guests talking as you flaunt this Brown Wheel Antique Coffee Table at the center of your living room. The one-of-a-kind wheeled cart design with a visually intriguing traditional pattern exudes an antique influence with a hinged lid. The table has spacious open storage for you to keep spare blankets, magazines, books, or miscellaneous items to keep your room clutter-free. The kiln-dried wooden construction adds to a sturdy build to serve you for years while being a functional piece of décor in the room. With this coffee table, you can keep your living room more organized and add a dash of vintage allure to your space. 50” x 28” x 18”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 50in W x 28in D x 18in H |
| Product Material: | Kiln-Dried Solid Recycled Wood, Metal |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | waxed |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400881 |
| Product UPC: | 808230091962 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy























