
Brown Toned Wooden Coffee Table By Homeroots
Give your living room a vintage appeal with this Brown Toned Wooden Coffee Table that features a rustic brown tone to add an earthy touch to your interior décor. Skilfully crafted with recycled wood to give a distressed finish to the piece while the lift-top provides extra storage space for books, blankets, board games, or other essentials that you want to keep out of sight. The warm coloration and trunk style design of this coffee table will perfectly complement the aesthetics of any vintage or farmhouse-inspired home while being a functional piece of décor in the room. 50” x 30” x 20”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 50in W x 30in D x 20in H |
| Product Material: | Kiln-Dried Solid Wood, Metal |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | waxed |
| Top Color: | Multi |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400882 |
| Product UPC: | 808230091979 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,661.45
-65%$1,661.45
$581.51More Images

Brown Toned Wooden Coffee Table By Homeroots
Give your living room a vintage appeal with this Brown Toned Wooden Coffee Table that features a rustic brown tone to add an earthy touch to your interior décor. Skilfully crafted with recycled wood to give a distressed finish to the piece while the lift-top provides extra storage space for books, blankets, board games, or other essentials that you want to keep out of sight. The warm coloration and trunk style design of this coffee table will perfectly complement the aesthetics of any vintage or farmhouse-inspired home while being a functional piece of décor in the room. 50” x 30” x 20”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 50in W x 30in D x 20in H |
| Product Material: | Kiln-Dried Solid Wood, Metal |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | waxed |
| Top Color: | Multi |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400882 |
| Product UPC: | 808230091979 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your living room a vintage appeal with this Brown Toned Wooden Coffee Table that features a rustic brown tone to add an earthy touch to your interior décor. Skilfully crafted with recycled wood to give a distressed finish to the piece while the lift-top provides extra storage space for books, blankets, board games, or other essentials that you want to keep out of sight. The warm coloration and trunk style design of this coffee table will perfectly complement the aesthetics of any vintage or farmhouse-inspired home while being a functional piece of décor in the room. 50” x 30” x 20”
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 50in W x 30in D x 20in H |
| Product Material: | Kiln-Dried Solid Wood, Metal |
| Base Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | Natural |
| Finish: | waxed |
| Top Color: | Multi |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 400882 |
| Product UPC: | 808230091979 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy























