
Zara Hand Painted Chest By Homeroots
This beautiful chest comes with much storage space. Built from Meranti wood and MDF, it stands 34'' H. This hand painted piece offers a convenient spot to tuck away anything from seasonal clothes and spare linens to crafts. Beautiful hand painted floral patterns adorn all visable sides of this cabinet.The seven drawers with wood glides offer a smooth open.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 21in W x 12in D x 34in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Artifacts |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876665 |
| Product SKU: | 389771 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images



Zara Hand Painted Chest By Homeroots
This beautiful chest comes with much storage space. Built from Meranti wood and MDF, it stands 34'' H. This hand painted piece offers a convenient spot to tuck away anything from seasonal clothes and spare linens to crafts. Beautiful hand painted floral patterns adorn all visable sides of this cabinet.The seven drawers with wood glides offer a smooth open.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 21in W x 12in D x 34in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Artifacts |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876665 |
| Product SKU: | 389771 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This beautiful chest comes with much storage space. Built from Meranti wood and MDF, it stands 34'' H. This hand painted piece offers a convenient spot to tuck away anything from seasonal clothes and spare linens to crafts. Beautiful hand painted floral patterns adorn all visable sides of this cabinet.The seven drawers with wood glides offer a smooth open.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 21in W x 12in D x 34in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Artifacts |
| Product Color: | Multi-Color |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876665 |
| Product SKU: | 389771 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























