
Wood and Iron Writing Desk with Storage By Homeroots
Bring home the dual tone Wood and Iron Writing Desk with Storage to spruce up your favorite workspace. Accommodated with four open shelves, the table provides easy storage options for your books, files or personal supplies.It'sexplicit framework adds a unique touch portraying a classic chic work of art. Move this modern wonder into your home office or place it in your living room, it's distinctive structure effortlessly blends into any decor. 29.75" x 44" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.75 H x 44 W x 20 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | eng wood,powder-coated iron,paper veneer |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402074 |
| Product UPC: | 808230103894 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Tyberton Writing Desk Storage |
| Tyberton Writing Desk |
| Writing Desk Storage |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $296.51
-65%$296.51
$103.78More Images








Wood and Iron Writing Desk with Storage By Homeroots
Bring home the dual tone Wood and Iron Writing Desk with Storage to spruce up your favorite workspace. Accommodated with four open shelves, the table provides easy storage options for your books, files or personal supplies.It'sexplicit framework adds a unique touch portraying a classic chic work of art. Move this modern wonder into your home office or place it in your living room, it's distinctive structure effortlessly blends into any decor. 29.75" x 44" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.75 H x 44 W x 20 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | eng wood,powder-coated iron,paper veneer |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402074 |
| Product UPC: | 808230103894 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Tyberton Writing Desk Storage |
| Tyberton Writing Desk |
| Writing Desk Storage |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Bring home the dual tone Wood and Iron Writing Desk with Storage to spruce up your favorite workspace. Accommodated with four open shelves, the table provides easy storage options for your books, files or personal supplies.It'sexplicit framework adds a unique touch portraying a classic chic work of art. Move this modern wonder into your home office or place it in your living room, it's distinctive structure effortlessly blends into any decor. 29.75" x 44" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.75 H x 44 W x 20 D |
| Product Color: | Natural |
| Product Material: | eng wood,powder-coated iron,paper veneer |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402074 |
| Product UPC: | 808230103894 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Tyberton Writing Desk Storage |
| Tyberton Writing Desk |
| Writing Desk Storage |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























