
Winston Chair Brown By LumiSource
An updated look of a classic design makes the Winston Chair by LumiSource a welcome addition to your home. A metal frame and spindles define the arched backrest while tapered legs and a wood seat complete the look. Available in a variety of finishes, choose the one that fits your space the best
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 20 W x 21 L |
| Seat To Floor | 17.75" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Back Rest Height | 14.5" |
| Armrest Height | 8.5" |
| Armrest Length | 9" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Brown Metal, Dark Walnut Wood |
| Product SKU: | CH-WINSTON BNWL |
| Product UPC: | 681144128395 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Brown metal legs and armrests |
| Walnut wood seat |
| Spindle-back design |
| Great for use as a dining or accent chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






Winston Chair Brown By LumiSource
An updated look of a classic design makes the Winston Chair by LumiSource a welcome addition to your home. A metal frame and spindles define the arched backrest while tapered legs and a wood seat complete the look. Available in a variety of finishes, choose the one that fits your space the best
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 20 W x 21 L |
| Seat To Floor | 17.75" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Back Rest Height | 14.5" |
| Armrest Height | 8.5" |
| Armrest Length | 9" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Brown Metal, Dark Walnut Wood |
| Product SKU: | CH-WINSTON BNWL |
| Product UPC: | 681144128395 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Brown metal legs and armrests |
| Walnut wood seat |
| Spindle-back design |
| Great for use as a dining or accent chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An updated look of a classic design makes the Winston Chair by LumiSource a welcome addition to your home. A metal frame and spindles define the arched backrest while tapered legs and a wood seat complete the look. Available in a variety of finishes, choose the one that fits your space the best
Specifications
| Product Dimensions | 32 H x 20 W x 21 L |
| Seat To Floor | 17.75" |
| Seat Depth | 16.5" |
| Inside Seat Width | 17" |
| Back Rest Height | 14.5" |
| Armrest Height | 8.5" |
| Armrest Length | 9" |
| Seat To Back Angle | 106° |
| Product Material: | Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Brown Metal, Dark Walnut Wood |
| Product SKU: | CH-WINSTON BNWL |
| Product UPC: | 681144128395 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Farmhouse styling |
| Brown metal legs and armrests |
| Walnut wood seat |
| Spindle-back design |
| Great for use as a dining or accent chair |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























