
White Writing Desk By Homeroots
Upgrade your décor with the scintillating White Writing Desk. The spacious glossy white desk integrated with the lattice styled side panels and nickel accents adds a vintage flair to your existing home office or open concept space. Two large drawers are detected for that additional storage option of your personal accessories. Dazzle your home with this exquisite head-turner. 30" x 43" x 21.25"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 43 W x 21.25 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Poplar,eng wood,powder-coated iron,zinc alloy |
| Base Material: | Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402021 |
| Product UPC: | 808230103368 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $589.21
-65%$589.21
$206.22More Images







White Writing Desk By Homeroots
Upgrade your décor with the scintillating White Writing Desk. The spacious glossy white desk integrated with the lattice styled side panels and nickel accents adds a vintage flair to your existing home office or open concept space. Two large drawers are detected for that additional storage option of your personal accessories. Dazzle your home with this exquisite head-turner. 30" x 43" x 21.25"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 43 W x 21.25 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Poplar,eng wood,powder-coated iron,zinc alloy |
| Base Material: | Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402021 |
| Product UPC: | 808230103368 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Upgrade your décor with the scintillating White Writing Desk. The spacious glossy white desk integrated with the lattice styled side panels and nickel accents adds a vintage flair to your existing home office or open concept space. Two large drawers are detected for that additional storage option of your personal accessories. Dazzle your home with this exquisite head-turner. 30" x 43" x 21.25"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 43 W x 21.25 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Poplar,eng wood,powder-coated iron,zinc alloy |
| Base Material: | Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Veneer |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402021 |
| Product UPC: | 808230103368 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























