
White Wood and Acrylic Writing Desk By Homeroots
The inconspicuous design of the White Wood and Acrylic Writing Desk proves that a minimalist work place can be as efficient and extraordinary as a vibrant desk. Soft pastel hues of the hardware combined together with acrylic feet and golden accents form the bulk of the structure. With three retractable drawers and two file cabinets the subtle golden desk provides an ample amount of storage for all your office and study needs. The vast and spacious desktop is ideal for an open concept space or in your home office. 29.5" x 55" x 19.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 55 W x 19.5 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | eng wood,plated iron,acrylic,zinc alloy |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Metallic |
| Product Style: | Ultra-contemporary style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 402071 |
| Product UPC: | 808230103863 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Wood Acrylic Writing Desk |
| Wood Acrylic Writing Desk |
| White Wood Acrylic Writing |
| Acrylic Writing Desk |
| Wood Acrylic Writing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $906.61
-65%$906.61
$317.31More Images








White Wood and Acrylic Writing Desk By Homeroots
The inconspicuous design of the White Wood and Acrylic Writing Desk proves that a minimalist work place can be as efficient and extraordinary as a vibrant desk. Soft pastel hues of the hardware combined together with acrylic feet and golden accents form the bulk of the structure. With three retractable drawers and two file cabinets the subtle golden desk provides an ample amount of storage for all your office and study needs. The vast and spacious desktop is ideal for an open concept space or in your home office. 29.5" x 55" x 19.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 55 W x 19.5 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | eng wood,plated iron,acrylic,zinc alloy |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Metallic |
| Product Style: | Ultra-contemporary style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 402071 |
| Product UPC: | 808230103863 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Wood Acrylic Writing Desk |
| Wood Acrylic Writing Desk |
| White Wood Acrylic Writing |
| Acrylic Writing Desk |
| Wood Acrylic Writing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The inconspicuous design of the White Wood and Acrylic Writing Desk proves that a minimalist work place can be as efficient and extraordinary as a vibrant desk. Soft pastel hues of the hardware combined together with acrylic feet and golden accents form the bulk of the structure. With three retractable drawers and two file cabinets the subtle golden desk provides an ample amount of storage for all your office and study needs. The vast and spacious desktop is ideal for an open concept space or in your home office. 29.5" x 55" x 19.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.5 H x 55 W x 19.5 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | eng wood,plated iron,acrylic,zinc alloy |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Metallic |
| Product Style: | Ultra-contemporary style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 402071 |
| Product UPC: | 808230103863 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Wood Acrylic Writing Desk |
| Wood Acrylic Writing Desk |
| White Wood Acrylic Writing |
| Acrylic Writing Desk |
| Wood Acrylic Writing |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























