
White Wall Mount Folding Desk By Homeroots
Multifunctional in design, the White Wall Mount Folding Desk is overwhelming in versatility. The fold-down desk can serve as a writing desk, laptop work desk or even as a kitchen organizer. Multiple mini cubbies, a paper organizer and a cork board all provide convenient storage space while keeping your tasks in check. A drawer is also provided to tuck away all your petty knick knacks and anything you prefer keeping out of sight. No office no problem. Exhibiting a simple, goes anywhere wall mount silhouette, this floating desk can be added to almost any space in the home. 20" x 26" x 6"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Floating desk |
| Product Dimensions: | 20 H x 26 W x 6 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | eng Wood,Cork |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Contemporary to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402014 |
| Product UPC: | 808230103290 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Wall Mount Folding Desk |
| Wall Mount Folding Desk |
| White Wall Mount Folding |
| Mount Folding Desk |
| Wall Mount Folding |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $223.99
-65%$223.99
$78.40More Images








White Wall Mount Folding Desk By Homeroots
Multifunctional in design, the White Wall Mount Folding Desk is overwhelming in versatility. The fold-down desk can serve as a writing desk, laptop work desk or even as a kitchen organizer. Multiple mini cubbies, a paper organizer and a cork board all provide convenient storage space while keeping your tasks in check. A drawer is also provided to tuck away all your petty knick knacks and anything you prefer keeping out of sight. No office no problem. Exhibiting a simple, goes anywhere wall mount silhouette, this floating desk can be added to almost any space in the home. 20" x 26" x 6"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Floating desk |
| Product Dimensions: | 20 H x 26 W x 6 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | eng Wood,Cork |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Contemporary to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402014 |
| Product UPC: | 808230103290 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Wall Mount Folding Desk |
| Wall Mount Folding Desk |
| White Wall Mount Folding |
| Mount Folding Desk |
| Wall Mount Folding |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Multifunctional in design, the White Wall Mount Folding Desk is overwhelming in versatility. The fold-down desk can serve as a writing desk, laptop work desk or even as a kitchen organizer. Multiple mini cubbies, a paper organizer and a cork board all provide convenient storage space while keeping your tasks in check. A drawer is also provided to tuck away all your petty knick knacks and anything you prefer keeping out of sight. No office no problem. Exhibiting a simple, goes anywhere wall mount silhouette, this floating desk can be added to almost any space in the home. 20" x 26" x 6"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Floating desk |
| Product Dimensions: | 20 H x 26 W x 6 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | eng Wood,Cork |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Contemporary to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402014 |
| Product UPC: | 808230103290 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Wall Mount Folding Desk |
| Wall Mount Folding Desk |
| White Wall Mount Folding |
| Mount Folding Desk |
| Wall Mount Folding |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























