
White Wall Mount Desk with Drawers By Homeroots
A paragon of excellence the White Wall Mount Desk with Drawers broadens your horizon for compact furniture. Sporting a Scandinavian appeal, the floating desk has been crafted to perfection displaying an all white hue with two textured front drawers and a pull out desk for your keyboard or crafting needs. Cord control outlet keeps your wires organized with a wide writing space desk top. Utilize it in your home office, a study desk or settle it right under your television as a media console, with this desk, you get to call the tunes. 8.75" x 42" x 16"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Floating desk |
| Product Dimensions: | 8.75 H x 42 W x 16 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | MDF,metal |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Transitional to contemporary style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402063 |
| Product UPC: | 808230103788 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Simon Wall Mount Desk White |
| Simon Wall Mount Desk |
| Wall Mount Desk White |
| Mount Desk White |
| Simon Wall Mount |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $285.96
-65%$285.96
$100.09More Images





White Wall Mount Desk with Drawers By Homeroots
A paragon of excellence the White Wall Mount Desk with Drawers broadens your horizon for compact furniture. Sporting a Scandinavian appeal, the floating desk has been crafted to perfection displaying an all white hue with two textured front drawers and a pull out desk for your keyboard or crafting needs. Cord control outlet keeps your wires organized with a wide writing space desk top. Utilize it in your home office, a study desk or settle it right under your television as a media console, with this desk, you get to call the tunes. 8.75" x 42" x 16"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Floating desk |
| Product Dimensions: | 8.75 H x 42 W x 16 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | MDF,metal |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Transitional to contemporary style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402063 |
| Product UPC: | 808230103788 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Simon Wall Mount Desk White |
| Simon Wall Mount Desk |
| Wall Mount Desk White |
| Mount Desk White |
| Simon Wall Mount |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A paragon of excellence the White Wall Mount Desk with Drawers broadens your horizon for compact furniture. Sporting a Scandinavian appeal, the floating desk has been crafted to perfection displaying an all white hue with two textured front drawers and a pull out desk for your keyboard or crafting needs. Cord control outlet keeps your wires organized with a wide writing space desk top. Utilize it in your home office, a study desk or settle it right under your television as a media console, with this desk, you get to call the tunes. 8.75" x 42" x 16"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Floating desk |
| Product Dimensions: | 8.75 H x 42 W x 16 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | MDF,metal |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Transitional to contemporary style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402063 |
| Product UPC: | 808230103788 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Simon Wall Mount Desk White |
| Simon Wall Mount Desk |
| Wall Mount Desk White |
| Mount Desk White |
| Simon Wall Mount |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























