
White Twin Size High Loft Bed By Homeroots - 404105
Add style and functionality to your home with the amazing White Twin Size High Loft Bed! This beautiful loft bed will add sleeping space without cluttering your bedroom with too much furniture. Thanks to its height it will allow you to use the space under the bed for relaxing or studying. The entire frame is made from eco-friendly harvested pine wood. Painted in classical white, it will add a modern and timeless spark to your home! 72"H x 80"W x 42"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 72 H x 42 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404105 |
| Product UPC: | 808230123625 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Twin Size High Loft |
| Twin Size High Loft Bed |
| Size High Loft Bed |
| Twin Size High Loft |
| White Twin Size High |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








White Twin Size High Loft Bed By Homeroots - 404105
Add style and functionality to your home with the amazing White Twin Size High Loft Bed! This beautiful loft bed will add sleeping space without cluttering your bedroom with too much furniture. Thanks to its height it will allow you to use the space under the bed for relaxing or studying. The entire frame is made from eco-friendly harvested pine wood. Painted in classical white, it will add a modern and timeless spark to your home! 72"H x 80"W x 42"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 72 H x 42 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404105 |
| Product UPC: | 808230123625 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Twin Size High Loft |
| Twin Size High Loft Bed |
| Size High Loft Bed |
| Twin Size High Loft |
| White Twin Size High |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add style and functionality to your home with the amazing White Twin Size High Loft Bed! This beautiful loft bed will add sleeping space without cluttering your bedroom with too much furniture. Thanks to its height it will allow you to use the space under the bed for relaxing or studying. The entire frame is made from eco-friendly harvested pine wood. Painted in classical white, it will add a modern and timeless spark to your home! 72"H x 80"W x 42"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 72 H x 42 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404105 |
| Product UPC: | 808230123625 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Twin Size High Loft |
| Twin Size High Loft Bed |
| Size High Loft Bed |
| Twin Size High Loft |
| White Twin Size High |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























