
White Twin Size Full Size Bunk Bed By Homeroots
Elegant and super modern, the White Twin Size Full Size Bunk Bed is the perfect solution to adding sleeping spaces without sacrificing room space. Made from premium-quality pine wood and exceptionally crafted, it is super sturdy and safe. This awesome bunk bed comes with wooden slats that promote mattress ventilation and guarantee comfort. The bunkbedÕs clean line design will blend in with various styles of case-good finishes and will become a focal point in any bedroom.59"H x 80"W x 57"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 59 H x 57 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | Chipboard |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 403885 |
| Product UPC: | 808230121423 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Twin Size Size Bunk |
| Twin Size Size Bunk Bed |
| Twin Size Size Bunk |
| Size Bunk Bed |
| Size Size Bunk Bed |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $691.78
-65%$691.78
$242.12More Images


























White Twin Size Full Size Bunk Bed By Homeroots
Elegant and super modern, the White Twin Size Full Size Bunk Bed is the perfect solution to adding sleeping spaces without sacrificing room space. Made from premium-quality pine wood and exceptionally crafted, it is super sturdy and safe. This awesome bunk bed comes with wooden slats that promote mattress ventilation and guarantee comfort. The bunkbedÕs clean line design will blend in with various styles of case-good finishes and will become a focal point in any bedroom.59"H x 80"W x 57"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 59 H x 57 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | Chipboard |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 403885 |
| Product UPC: | 808230121423 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Twin Size Size Bunk |
| Twin Size Size Bunk Bed |
| Twin Size Size Bunk |
| Size Bunk Bed |
| Size Size Bunk Bed |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elegant and super modern, the White Twin Size Full Size Bunk Bed is the perfect solution to adding sleeping spaces without sacrificing room space. Made from premium-quality pine wood and exceptionally crafted, it is super sturdy and safe. This awesome bunk bed comes with wooden slats that promote mattress ventilation and guarantee comfort. The bunkbedÕs clean line design will blend in with various styles of case-good finishes and will become a focal point in any bedroom.59"H x 80"W x 57"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 59 H x 57 W x 80 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | Chipboard |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 403885 |
| Product UPC: | 808230121423 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Twin Size Size Bunk |
| Twin Size Size Bunk Bed |
| Twin Size Size Bunk |
| Size Bunk Bed |
| Size Size Bunk Bed |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























