
White Twin Over Full Size Bunk Bed With Trundle By Homeroots
Make full use of limited space with the White Twin Over Full Size Bunk Bed with Trundle. This super practical bed features one twin size bed, one full size bed and a twin size trundle. The metal frame is super durable, easy to maintain and extra sturdy. There are two ladders for reaching the top bunk. All three beds come with metal slats that promote propper mattress ventilation and superb ergonomics. Powdercoated in a classic white finish it will look amazing in any space!63"H x 78"W x 57"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 63 H x 78 W x 57 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | Chipboard |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 403911 |
| Product UPC: | 808230121683 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Twin Size Bunk Bed Trundle |
| White Twin Size Bunk Bed |
| Bunk Bed Trundle |
| Size Bunk Bed Trundle |
| White Twin Size Bunk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $636.73
-65%$636.73
$222.86More Images








White Twin Over Full Size Bunk Bed With Trundle By Homeroots
Make full use of limited space with the White Twin Over Full Size Bunk Bed with Trundle. This super practical bed features one twin size bed, one full size bed and a twin size trundle. The metal frame is super durable, easy to maintain and extra sturdy. There are two ladders for reaching the top bunk. All three beds come with metal slats that promote propper mattress ventilation and superb ergonomics. Powdercoated in a classic white finish it will look amazing in any space!63"H x 78"W x 57"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 63 H x 78 W x 57 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | Chipboard |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 403911 |
| Product UPC: | 808230121683 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Twin Size Bunk Bed Trundle |
| White Twin Size Bunk Bed |
| Bunk Bed Trundle |
| Size Bunk Bed Trundle |
| White Twin Size Bunk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Make full use of limited space with the White Twin Over Full Size Bunk Bed with Trundle. This super practical bed features one twin size bed, one full size bed and a twin size trundle. The metal frame is super durable, easy to maintain and extra sturdy. There are two ladders for reaching the top bunk. All three beds come with metal slats that promote propper mattress ventilation and superb ergonomics. Powdercoated in a classic white finish it will look amazing in any space!63"H x 78"W x 57"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 63 H x 78 W x 57 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | Chipboard |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 403911 |
| Product UPC: | 808230121683 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Twin Size Bunk Bed Trundle |
| White Twin Size Bunk Bed |
| Bunk Bed Trundle |
| Size Bunk Bed Trundle |
| White Twin Size Bunk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























