
White on Stainless Faux Marble Round Coffee Table By Homeroots
Give your living room the perfect anchor piece with this White on Stainless Faux Marble Round Coffee Table. The geometric and minimalist base for this table is made of sturdy brushed finish stainless steel. There are small feet on each four corners to ensure stability of the table. The gorgeous round table top is made from white and gray marblized laminated melamine which is not only striking but super sturdy as well. This table is simple and classy and will look great in most any contemporary or modern space. 15.75" H x 36.03" W x 36.03" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36.03in W x 36.03in D x 15.75in H |
| Product Material: | Wood/Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Birch |
| Product Color: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400561 |
| Product UPC: | 808230088764 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images






White on Stainless Faux Marble Round Coffee Table By Homeroots
Give your living room the perfect anchor piece with this White on Stainless Faux Marble Round Coffee Table. The geometric and minimalist base for this table is made of sturdy brushed finish stainless steel. There are small feet on each four corners to ensure stability of the table. The gorgeous round table top is made from white and gray marblized laminated melamine which is not only striking but super sturdy as well. This table is simple and classy and will look great in most any contemporary or modern space. 15.75" H x 36.03" W x 36.03" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36.03in W x 36.03in D x 15.75in H |
| Product Material: | Wood/Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Birch |
| Product Color: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400561 |
| Product UPC: | 808230088764 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Give your living room the perfect anchor piece with this White on Stainless Faux Marble Round Coffee Table. The geometric and minimalist base for this table is made of sturdy brushed finish stainless steel. There are small feet on each four corners to ensure stability of the table. The gorgeous round table top is made from white and gray marblized laminated melamine which is not only striking but super sturdy as well. This table is simple and classy and will look great in most any contemporary or modern space. 15.75" H x 36.03" W x 36.03" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36.03in W x 36.03in D x 15.75in H |
| Product Material: | Wood/Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Birch |
| Product Color: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400561 |
| Product UPC: | 808230088764 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























