
White Multifunctional Desk By Homeroots
Built to complement any corner in your home the White Multifunctional Desk is a culmination of glam and comfort. It's distinctive form with the clean cut framework permits the desk to adapt phenomenally into your open concept living space. The highlight of the desk lies in it's rotatable swing table, which can transform the desk into a shelf when desired. From console table to a corner desk, fulfill all your needs with this significant multifunctional desk. 29.75" x 45" x 39.25"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.75 H x 45 W x 39.25 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | eng wood,plated iron |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Corner Desk |
| Product Finish: | Mirror |
| Product Style: | Glam style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402049 |
| Product UPC: | 808230103641 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Yates Multifunctional Corner Desk Shelves |
| Yates Multifunctional Corner Desk |
| Multifunctional Corner Desk Shelves |
| Corner Desk Shelves |
| Multifunctional Corner Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








White Multifunctional Desk By Homeroots
Built to complement any corner in your home the White Multifunctional Desk is a culmination of glam and comfort. It's distinctive form with the clean cut framework permits the desk to adapt phenomenally into your open concept living space. The highlight of the desk lies in it's rotatable swing table, which can transform the desk into a shelf when desired. From console table to a corner desk, fulfill all your needs with this significant multifunctional desk. 29.75" x 45" x 39.25"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.75 H x 45 W x 39.25 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | eng wood,plated iron |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Corner Desk |
| Product Finish: | Mirror |
| Product Style: | Glam style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402049 |
| Product UPC: | 808230103641 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Yates Multifunctional Corner Desk Shelves |
| Yates Multifunctional Corner Desk |
| Multifunctional Corner Desk Shelves |
| Corner Desk Shelves |
| Multifunctional Corner Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Built to complement any corner in your home the White Multifunctional Desk is a culmination of glam and comfort. It's distinctive form with the clean cut framework permits the desk to adapt phenomenally into your open concept living space. The highlight of the desk lies in it's rotatable swing table, which can transform the desk into a shelf when desired. From console table to a corner desk, fulfill all your needs with this significant multifunctional desk. 29.75" x 45" x 39.25"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 29.75 H x 45 W x 39.25 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | eng wood,plated iron |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Corner Desk |
| Product Finish: | Mirror |
| Product Style: | Glam style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402049 |
| Product UPC: | 808230103641 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Yates Multifunctional Corner Desk Shelves |
| Yates Multifunctional Corner Desk |
| Multifunctional Corner Desk Shelves |
| Corner Desk Shelves |
| Multifunctional Corner Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























