
White Metal and Glass Compact Desk By Homeroots
Score a touchdown with the White Metal and Glass Compact Desk. Versatile in structure the sleek white metal frame contrasts the beveled glass desktop and shelves elegantly. The compactness of the desk makes it ideal for small spaces and fits into any contemporary style and decor. X frame holds the entire form together while a sliding desk acts as a keyboard tray or secondary writing space. Move it into your home office or place it in your dining as a serving table, this desk is exclusively made for tiny homes. 30.25" x 29" x 19"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 29 W x 19 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Powder-coated iron, temp glass bevel, temp glass |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Contemporary to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402042 |
| Product UPC: | 808230103573 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Glass Small Space Desk White |
| Elvan Metal Glass Small |
| Metal Glass Small Space Desk |
| Small Space Desk White |
| Glass Small Space Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








White Metal and Glass Compact Desk By Homeroots
Score a touchdown with the White Metal and Glass Compact Desk. Versatile in structure the sleek white metal frame contrasts the beveled glass desktop and shelves elegantly. The compactness of the desk makes it ideal for small spaces and fits into any contemporary style and decor. X frame holds the entire form together while a sliding desk acts as a keyboard tray or secondary writing space. Move it into your home office or place it in your dining as a serving table, this desk is exclusively made for tiny homes. 30.25" x 29" x 19"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 29 W x 19 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Powder-coated iron, temp glass bevel, temp glass |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Contemporary to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402042 |
| Product UPC: | 808230103573 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Glass Small Space Desk White |
| Elvan Metal Glass Small |
| Metal Glass Small Space Desk |
| Small Space Desk White |
| Glass Small Space Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Score a touchdown with the White Metal and Glass Compact Desk. Versatile in structure the sleek white metal frame contrasts the beveled glass desktop and shelves elegantly. The compactness of the desk makes it ideal for small spaces and fits into any contemporary style and decor. X frame holds the entire form together while a sliding desk acts as a keyboard tray or secondary writing space. Move it into your home office or place it in your dining as a serving table, this desk is exclusively made for tiny homes. 30.25" x 29" x 19"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 29 W x 19 D |
| Product Color: | White |
| Product Material: | Powder-coated iron, temp glass bevel, temp glass |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Contemporary to transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402042 |
| Product UPC: | 808230103573 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Glass Small Space Desk White |
| Elvan Metal Glass Small |
| Metal Glass Small Space Desk |
| Small Space Desk White |
| Glass Small Space Desk |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























