
White Marble Criss Cross Base Coffee Table By Homeroots
With this White Marble Criss Cross Base Coffee Table you can the perfect touch of sleek contemporary design to your home. The metal frame of this coffee table has a very minimal X-shaped design made up with thin metal rods. The X shaped design is on all four sides and gives a light and airy appearance. On top of this metal frame there is a white marble top which has white and gray veining through it. This marble top hangs a little bit over the metal frame and creates a very finished look. The neutral colorway and minimal design of this coffee table, will work with most any interior styles or colors you already have in your home. 15.5" H x 35" W x 59" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35in W x 59in D x 15.5in H |
| Product Material: | Marble, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393180 |
| Product UPC: | 808230033245 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Criss Cross Base Coffee Table |
| Marble Criss Cross Base Coffee |
| White Marble Criss Cross Base |
| Cross Base Coffee Table |
| Base Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








White Marble Criss Cross Base Coffee Table By Homeroots
With this White Marble Criss Cross Base Coffee Table you can the perfect touch of sleek contemporary design to your home. The metal frame of this coffee table has a very minimal X-shaped design made up with thin metal rods. The X shaped design is on all four sides and gives a light and airy appearance. On top of this metal frame there is a white marble top which has white and gray veining through it. This marble top hangs a little bit over the metal frame and creates a very finished look. The neutral colorway and minimal design of this coffee table, will work with most any interior styles or colors you already have in your home. 15.5" H x 35" W x 59" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35in W x 59in D x 15.5in H |
| Product Material: | Marble, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393180 |
| Product UPC: | 808230033245 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Criss Cross Base Coffee Table |
| Marble Criss Cross Base Coffee |
| White Marble Criss Cross Base |
| Cross Base Coffee Table |
| Base Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With this White Marble Criss Cross Base Coffee Table you can the perfect touch of sleek contemporary design to your home. The metal frame of this coffee table has a very minimal X-shaped design made up with thin metal rods. The X shaped design is on all four sides and gives a light and airy appearance. On top of this metal frame there is a white marble top which has white and gray veining through it. This marble top hangs a little bit over the metal frame and creates a very finished look. The neutral colorway and minimal design of this coffee table, will work with most any interior styles or colors you already have in your home. 15.5" H x 35" W x 59" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 35in W x 59in D x 15.5in H |
| Product Material: | Marble, Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Marble |
| Wood Species: | Not wood |
| Product Color: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 393180 |
| Product UPC: | 808230033245 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Criss Cross Base Coffee Table |
| Marble Criss Cross Base Coffee |
| White Marble Criss Cross Base |
| Cross Base Coffee Table |
| Base Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























