
White Low Loft Bed With Slide By Homeroots
Especially designed with small children in mind, the White Low Loft Bed With Slide is a super practical minimalistic sleeping solution. The entire frame and slide are made out of solid pine wood making it super safe and sturdy. Perfect for getting out bed in style. The low loft bed guarantees safety while allowing the space below it to be used for playing or storing boxes or large toys. Painted in a beautiful white color it is super charming and excellent choice for any home decor style. 44"H x 72"W x 42"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 44 H x 42 W x 78 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404107 |
| Product UPC: | 808230123649 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Low Loft Bed Slide |
| Low Loft Bed Slide |
| White Low Loft Bed |
| Loft Bed Slide |
| Low Loft Bed |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images







White Low Loft Bed With Slide By Homeroots
Especially designed with small children in mind, the White Low Loft Bed With Slide is a super practical minimalistic sleeping solution. The entire frame and slide are made out of solid pine wood making it super safe and sturdy. Perfect for getting out bed in style. The low loft bed guarantees safety while allowing the space below it to be used for playing or storing boxes or large toys. Painted in a beautiful white color it is super charming and excellent choice for any home decor style. 44"H x 72"W x 42"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 44 H x 42 W x 78 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404107 |
| Product UPC: | 808230123649 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Low Loft Bed Slide |
| Low Loft Bed Slide |
| White Low Loft Bed |
| Loft Bed Slide |
| Low Loft Bed |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Especially designed with small children in mind, the White Low Loft Bed With Slide is a super practical minimalistic sleeping solution. The entire frame and slide are made out of solid pine wood making it super safe and sturdy. Perfect for getting out bed in style. The low loft bed guarantees safety while allowing the space below it to be used for playing or storing boxes or large toys. Painted in a beautiful white color it is super charming and excellent choice for any home decor style. 44"H x 72"W x 42"D
Specifications
| Product Category: | Bunk & Loft Beds |
| Product Dimensions: | 44 H x 42 W x 78 D |
| Product Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Frame Material: | Manufactured Wood |
| Manufactured Wood Type: | MDF |
| Product Color: | White |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 404107 |
| Product UPC: | 808230123649 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Low Loft Bed Slide |
| Low Loft Bed Slide |
| White Low Loft Bed |
| Loft Bed Slide |
| Low Loft Bed |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























