
White Leather Accent Chair By Homeroots - 389596
Highlighting your decor has never been easier, the White Leather Accent Chair adds a touch of mid-century modern with a hint of contemporary. Exquisitely molded from pure white leather bucket seats with a cross stitch seam and propped upon Eiffel tower styled nickel plated iron legs, it is perfect to compliment any space, be it your home, office or restaurant. Minimalistic in design this captivating silhouette can be easily transferred from room to room for a better seating experience. 31.5" x 18" x 19"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 18in W x 19in D x 31.5in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Finish: | White Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389596 |
| Product UPC: | 4512822875088 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $375.68
-65%$375.68
$131.49More Images




White Leather Accent Chair By Homeroots - 389596
Highlighting your decor has never been easier, the White Leather Accent Chair adds a touch of mid-century modern with a hint of contemporary. Exquisitely molded from pure white leather bucket seats with a cross stitch seam and propped upon Eiffel tower styled nickel plated iron legs, it is perfect to compliment any space, be it your home, office or restaurant. Minimalistic in design this captivating silhouette can be easily transferred from room to room for a better seating experience. 31.5" x 18" x 19"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 18in W x 19in D x 31.5in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Finish: | White Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389596 |
| Product UPC: | 4512822875088 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Highlighting your decor has never been easier, the White Leather Accent Chair adds a touch of mid-century modern with a hint of contemporary. Exquisitely molded from pure white leather bucket seats with a cross stitch seam and propped upon Eiffel tower styled nickel plated iron legs, it is perfect to compliment any space, be it your home, office or restaurant. Minimalistic in design this captivating silhouette can be easily transferred from room to room for a better seating experience. 31.5" x 18" x 19"
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 18in W x 19in D x 31.5in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Metal |
| Product Color: | White |
| Finish: | White Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 389596 |
| Product UPC: | 4512822875088 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























