
White Leather Accent Chair By Homeroots - 370417
A luxurious timeless accent chair upholstered in genuine Italian leather. A thick cow hide and plush cushioning adorn this classic living room piece.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 28in W x 35in D x 31in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid + Manufactured Wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 370417 |
| Product UPC: | 4512839453903 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 31 White Leather Accent Chair |
| Leather Accent Chair |
| White Leather Accent Chair |
| 28 35 31 White Leather |
| 35 31 White Leather Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $4,159.95
-65%$4,159.95
$1,455.98More Images





White Leather Accent Chair By Homeroots - 370417
A luxurious timeless accent chair upholstered in genuine Italian leather. A thick cow hide and plush cushioning adorn this classic living room piece.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 28in W x 35in D x 31in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid + Manufactured Wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 370417 |
| Product UPC: | 4512839453903 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 31 White Leather Accent Chair |
| Leather Accent Chair |
| White Leather Accent Chair |
| 28 35 31 White Leather |
| 35 31 White Leather Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A luxurious timeless accent chair upholstered in genuine Italian leather. A thick cow hide and plush cushioning adorn this classic living room piece.
Specifications
| Product Category: | Accent Chairs |
| Product Dimensions: | 28in W x 35in D x 31in H |
| Product Material: | Leather |
| Frame Material: | Solid + Manufactured Wood |
| Product Color: | White |
| Finish: | Leather |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 370417 |
| Product UPC: | 4512839453903 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 31 White Leather Accent Chair |
| Leather Accent Chair |
| White Leather Accent Chair |
| 28 35 31 White Leather |
| 35 31 White Leather Accent |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























