
White High Gloss Gold Metal Wood Bookshelf By Homeroots
let this elegant bookcase create a congenial working environment for you in your room or study. coming in a unique modern style, this piece wears a white high gloss finish that will neatly blend with any existing decor in your room. it features a gold metal frame and four storage shelves for keeping books and other accessories. the stylish and functional piece will add a contemporary look to your work space.
Specifications
| Product Category: | Shelves |
| Product Dimensions: | 60 H x 16 W x 37 D |
| Product Material: | Metal |
| Frame Material: | Steel |
| Product Finish: | White High Gloss & Gold |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 347511 |
| Product UPC: | 4512839713670 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Metal Wood Bookshelf |
| Gloss Gold Metal Wood Bookshelf |
| Gold Metal Wood Bookshelf |
| 16 37 60 White High |
| High Gloss Gold Metal Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $541.85
-65%$541.85
$189.65More Images


White High Gloss Gold Metal Wood Bookshelf By Homeroots
let this elegant bookcase create a congenial working environment for you in your room or study. coming in a unique modern style, this piece wears a white high gloss finish that will neatly blend with any existing decor in your room. it features a gold metal frame and four storage shelves for keeping books and other accessories. the stylish and functional piece will add a contemporary look to your work space.
Specifications
| Product Category: | Shelves |
| Product Dimensions: | 60 H x 16 W x 37 D |
| Product Material: | Metal |
| Frame Material: | Steel |
| Product Finish: | White High Gloss & Gold |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 347511 |
| Product UPC: | 4512839713670 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Metal Wood Bookshelf |
| Gloss Gold Metal Wood Bookshelf |
| Gold Metal Wood Bookshelf |
| 16 37 60 White High |
| High Gloss Gold Metal Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
let this elegant bookcase create a congenial working environment for you in your room or study. coming in a unique modern style, this piece wears a white high gloss finish that will neatly blend with any existing decor in your room. it features a gold metal frame and four storage shelves for keeping books and other accessories. the stylish and functional piece will add a contemporary look to your work space.
Specifications
| Product Category: | Shelves |
| Product Dimensions: | 60 H x 16 W x 37 D |
| Product Material: | Metal |
| Frame Material: | Steel |
| Product Finish: | White High Gloss & Gold |
| Product Style: | Contemporary |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 347511 |
| Product UPC: | 4512839713670 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Metal Wood Bookshelf |
| Gloss Gold Metal Wood Bookshelf |
| Gold Metal Wood Bookshelf |
| 16 37 60 White High |
| High Gloss Gold Metal Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























