
White Demilune Console Chest By Homeroots
A great addition in any bedroom, living room or entryway, this elegant demilune console is a fresh take on traditional design. Crafted from mahogany wood solids, wood products and choice mahogany veneers, it boasts ample storage including five drawers with easy-opening ball bearing glides and storage compartments on either side each with one adjustable shelf. Features a crisp white finish with antique silver hardware and beautifully tapered, turned legs.
Specifications
| Product Category: | Drawers |
| Product Dimensions: | 41in W x 16in D x 34in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | White |
| Product Color: | White |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822876856 |
| Product SKU: | 389788 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Demilune Console Chest |
| Demilune Console Chest |
| White Demilune Console |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images







White Demilune Console Chest By Homeroots
A great addition in any bedroom, living room or entryway, this elegant demilune console is a fresh take on traditional design. Crafted from mahogany wood solids, wood products and choice mahogany veneers, it boasts ample storage including five drawers with easy-opening ball bearing glides and storage compartments on either side each with one adjustable shelf. Features a crisp white finish with antique silver hardware and beautifully tapered, turned legs.
Specifications
| Product Category: | Drawers |
| Product Dimensions: | 41in W x 16in D x 34in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | White |
| Product Color: | White |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822876856 |
| Product SKU: | 389788 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Demilune Console Chest |
| Demilune Console Chest |
| White Demilune Console |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A great addition in any bedroom, living room or entryway, this elegant demilune console is a fresh take on traditional design. Crafted from mahogany wood solids, wood products and choice mahogany veneers, it boasts ample storage including five drawers with easy-opening ball bearing glides and storage compartments on either side each with one adjustable shelf. Features a crisp white finish with antique silver hardware and beautifully tapered, turned legs.
Specifications
| Product Category: | Drawers |
| Product Dimensions: | 41in W x 16in D x 34in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | White |
| Product Color: | White |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | Yes |
| Product UPC: | 4512822876856 |
| Product SKU: | 389788 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| White Demilune Console Chest |
| Demilune Console Chest |
| White Demilune Console |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























