
White Baroque Shape Ornate Mirror By Homeroots
A lovely piece featuring an ornate, textured frame adorned with decorative flourishes. The entire piece is then finished in a glossy white lacquer. It is a perfect piece for an entryway, bathroom, bedroom, or any room in your home! This mirror can only be hung vertically. The glass of this piece is NOT beveled. It fits into a wide array of decor styles ranging from Traditional to Contemporary. It is great for kid's rooms too!
Specifications
| Product Dimensions: | 32" H x 28" W x 2" D |
| Product Color: | White |
| Product Finish: | White |
| Product Material: | Polyurethane Foam |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 383716 |
| Product UPC: | 4512822753904 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $291.20
-65%$291.20
$101.92More Images




White Baroque Shape Ornate Mirror By Homeroots
A lovely piece featuring an ornate, textured frame adorned with decorative flourishes. The entire piece is then finished in a glossy white lacquer. It is a perfect piece for an entryway, bathroom, bedroom, or any room in your home! This mirror can only be hung vertically. The glass of this piece is NOT beveled. It fits into a wide array of decor styles ranging from Traditional to Contemporary. It is great for kid's rooms too!
Specifications
| Product Dimensions: | 32" H x 28" W x 2" D |
| Product Color: | White |
| Product Finish: | White |
| Product Material: | Polyurethane Foam |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 383716 |
| Product UPC: | 4512822753904 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A lovely piece featuring an ornate, textured frame adorned with decorative flourishes. The entire piece is then finished in a glossy white lacquer. It is a perfect piece for an entryway, bathroom, bedroom, or any room in your home! This mirror can only be hung vertically. The glass of this piece is NOT beveled. It fits into a wide array of decor styles ranging from Traditional to Contemporary. It is great for kid's rooms too!
Specifications
| Product Dimensions: | 32" H x 28" W x 2" D |
| Product Color: | White |
| Product Finish: | White |
| Product Material: | Polyurethane Foam |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 383716 |
| Product UPC: | 4512822753904 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























