
White and Chrome High Gloss Coffee Table By Homeroots
Add a touch of contemporary design to your living room with this White and Chrome High Gloss Coffee Table. The geometric and minimalist base of this table is made from steel and is polished to a shiny silver chrome finish. The gorgeous rectangular table top is made from super sturdy high gloss lacquered white mdf that is not only striking but durable and unique as well. This table is simple and classy and will look great in most any contemporary or modern space. 15.75" H x 47.25" W x 23.63" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 23.63in D x 15.75in H |
| Product Material: | Wood/Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Birch |
| Product Color: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400549 |
| Product UPC: | 808230088641 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $335.33
-65%$335.33
$117.37White and Chrome High Gloss Coffee Table By Homeroots
Add a touch of contemporary design to your living room with this White and Chrome High Gloss Coffee Table. The geometric and minimalist base of this table is made from steel and is polished to a shiny silver chrome finish. The gorgeous rectangular table top is made from super sturdy high gloss lacquered white mdf that is not only striking but durable and unique as well. This table is simple and classy and will look great in most any contemporary or modern space. 15.75" H x 47.25" W x 23.63" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 23.63in D x 15.75in H |
| Product Material: | Wood/Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Birch |
| Product Color: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400549 |
| Product UPC: | 808230088641 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a touch of contemporary design to your living room with this White and Chrome High Gloss Coffee Table. The geometric and minimalist base of this table is made from steel and is polished to a shiny silver chrome finish. The gorgeous rectangular table top is made from super sturdy high gloss lacquered white mdf that is not only striking but durable and unique as well. This table is simple and classy and will look great in most any contemporary or modern space. 15.75" H x 47.25" W x 23.63" D
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 47.25in W x 23.63in D x 15.75in H |
| Product Material: | Wood/Metal |
| Base Material: | Metal |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Birch |
| Product Color: | White |
| Top Color: | White |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 400549 |
| Product UPC: | 808230088641 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























