
West African Vintage Hand Cast Bronze Female Figurine from Burkina Faso in Sky Blue Dress By Homeroots
West African Vintage Hand Cast Bronze Female Figurine from Burkina Faso in Sky Blue Dress By Homeroots
An exquisite vintage hand cast solid bronze exotic female statue of an African woman in a sky blue dress, This figurine is an unconventional representation of a modern African woman, showing elegance and style. It salutes the transforming spirit of Africa, focused on the development of women in all fields.
Specifications
| Product Dimensions: | 20.86" H x 3.93" W x 8.26" D |
| Product Color: | Blue |
| Product Finish: | Blue |
| Product Material: | Wood |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401239 |
| Product UPC: | 808230095540 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images









West African Vintage Hand Cast Bronze Female Figurine from Burkina Faso in Sky Blue Dress By Homeroots
An exquisite vintage hand cast solid bronze exotic female statue of an African woman in a sky blue dress, This figurine is an unconventional representation of a modern African woman, showing elegance and style. It salutes the transforming spirit of Africa, focused on the development of women in all fields.
Specifications
| Product Dimensions: | 20.86" H x 3.93" W x 8.26" D |
| Product Color: | Blue |
| Product Finish: | Blue |
| Product Material: | Wood |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401239 |
| Product UPC: | 808230095540 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An exquisite vintage hand cast solid bronze exotic female statue of an African woman in a sky blue dress, This figurine is an unconventional representation of a modern African woman, showing elegance and style. It salutes the transforming spirit of Africa, focused on the development of women in all fields.
Specifications
| Product Dimensions: | 20.86" H x 3.93" W x 8.26" D |
| Product Color: | Blue |
| Product Finish: | Blue |
| Product Material: | Wood |
| Product Style: | contemporary |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401239 |
| Product UPC: | 808230095540 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























