
Weathered Oak Paper Veneer Desk By Homeroots
Your work space can get better and more organized with our versatile writing desk. This inspiring, functional piece will transform the look and setting of any workstation. Our desk features a spacious weathered oak finished wooden top that is designed to support all clerical work while the supporting U-shape metal legs with X back stretcher is finished in a complementing black color.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Computer desk |
| Product Dimensions: | 28.35 H x 47.24 W x 21.65 D |
| Product Color: | Weathered Oak |
| Product Material: | Metal |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 286419 |
| Product UPC: | 689211811829 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Oak Paper Veneer Desk |
| 47 24 21 65 28 |
| Weathered Oak Paper Veneer Desk |
| Paper Veneer Desk |
| 28 34 Weathered Oak Paper |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





Weathered Oak Paper Veneer Desk By Homeroots
Your work space can get better and more organized with our versatile writing desk. This inspiring, functional piece will transform the look and setting of any workstation. Our desk features a spacious weathered oak finished wooden top that is designed to support all clerical work while the supporting U-shape metal legs with X back stretcher is finished in a complementing black color.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Computer desk |
| Product Dimensions: | 28.35 H x 47.24 W x 21.65 D |
| Product Color: | Weathered Oak |
| Product Material: | Metal |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 286419 |
| Product UPC: | 689211811829 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Oak Paper Veneer Desk |
| 47 24 21 65 28 |
| Weathered Oak Paper Veneer Desk |
| Paper Veneer Desk |
| 28 34 Weathered Oak Paper |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Your work space can get better and more organized with our versatile writing desk. This inspiring, functional piece will transform the look and setting of any workstation. Our desk features a spacious weathered oak finished wooden top that is designed to support all clerical work while the supporting U-shape metal legs with X back stretcher is finished in a complementing black color.
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Computer desk |
| Product Dimensions: | 28.35 H x 47.24 W x 21.65 D |
| Product Color: | Weathered Oak |
| Product Material: | Metal |
| Base Material: | Metal |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | LTL |
| Product SKU: | 286419 |
| Product UPC: | 689211811829 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Oak Paper Veneer Desk |
| 47 24 21 65 28 |
| Weathered Oak Paper Veneer Desk |
| Paper Veneer Desk |
| 28 34 Weathered Oak Paper |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























