
Weathered Oak And Antique Silver Coffee Table By Homeroots
Functionality is blended with distinct design to carve out this stunning rectangular coffee table. Our stylish table is constructed to readily fit into the arrangement of any living room. It features a weathered oak finished top and a bottom shelf meant for organizing few items in the room. The elegant structure is anchored by a solid metal frame and caster legs for mobility and durability. We back this piece to be a perfect addition to your living space.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Weathered Oak & Antique S |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 286047 |
| Product UPC: | 689211809451 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Oak Antique Silver Coffee Table |
| Antique Silver Coffee Table |
| Silver Coffee Table |
| Weathered Oak Antique Silver Coffee |
| 48 24 18 Weathered Oak |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $433.03
-65%$433.03
$151.56Weathered Oak And Antique Silver Coffee Table By Homeroots
Functionality is blended with distinct design to carve out this stunning rectangular coffee table. Our stylish table is constructed to readily fit into the arrangement of any living room. It features a weathered oak finished top and a bottom shelf meant for organizing few items in the room. The elegant structure is anchored by a solid metal frame and caster legs for mobility and durability. We back this piece to be a perfect addition to your living space.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Weathered Oak & Antique S |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 286047 |
| Product UPC: | 689211809451 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Oak Antique Silver Coffee Table |
| Antique Silver Coffee Table |
| Silver Coffee Table |
| Weathered Oak Antique Silver Coffee |
| 48 24 18 Weathered Oak |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Functionality is blended with distinct design to carve out this stunning rectangular coffee table. Our stylish table is constructed to readily fit into the arrangement of any living room. It features a weathered oak finished top and a bottom shelf meant for organizing few items in the room. The elegant structure is anchored by a solid metal frame and caster legs for mobility and durability. We back this piece to be a perfect addition to your living space.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 48in W x 24in D x 18in H |
| Product Material: | Mdf |
| Base Material: | Iron |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Pine |
| Product Color: | Weathered Oak & Antique S |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Rectangular |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 286047 |
| Product UPC: | 689211809451 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Oak Antique Silver Coffee Table |
| Antique Silver Coffee Table |
| Silver Coffee Table |
| Weathered Oak Antique Silver Coffee |
| 48 24 18 Weathered Oak |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























