
Weathered Gray Home Office Desk By Homeroots
An amalgamation of traditional and industrial style the Weathered Gray Home Office Desk is a noteworthy addition to your home. Crafted from selected woods with a powder coated weathered gray finish the matte black frame and apothecary handles serve as a beautiful contrasting feature to this unique structure. Comprised of four open shelves with rattan baskets, drawers and a retractable shelf for your keyboard and mouse, the desk provides plenty of room for your office needs. Convert your office into a cozy haven with this beauty or enthrall your kitchen space for a fresh storage option. 30" x 42" x 16"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 42 W x 16 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | MDF,Veneer,Powder-Coated Metal Tube,Rattan |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402069 |
| Product UPC: | 808230103849 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Weathered Gray Home Office Desk |
| Gray Home Office Desk |
| Weathered Gray Home Office |
| Home Office Desk |
| Gray Home Office |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $850.68
-65%$850.68
$297.74More Images








Weathered Gray Home Office Desk By Homeroots
An amalgamation of traditional and industrial style the Weathered Gray Home Office Desk is a noteworthy addition to your home. Crafted from selected woods with a powder coated weathered gray finish the matte black frame and apothecary handles serve as a beautiful contrasting feature to this unique structure. Comprised of four open shelves with rattan baskets, drawers and a retractable shelf for your keyboard and mouse, the desk provides plenty of room for your office needs. Convert your office into a cozy haven with this beauty or enthrall your kitchen space for a fresh storage option. 30" x 42" x 16"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 42 W x 16 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | MDF,Veneer,Powder-Coated Metal Tube,Rattan |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402069 |
| Product UPC: | 808230103849 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Weathered Gray Home Office Desk |
| Gray Home Office Desk |
| Weathered Gray Home Office |
| Home Office Desk |
| Gray Home Office |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An amalgamation of traditional and industrial style the Weathered Gray Home Office Desk is a noteworthy addition to your home. Crafted from selected woods with a powder coated weathered gray finish the matte black frame and apothecary handles serve as a beautiful contrasting feature to this unique structure. Comprised of four open shelves with rattan baskets, drawers and a retractable shelf for your keyboard and mouse, the desk provides plenty of room for your office needs. Convert your office into a cozy haven with this beauty or enthrall your kitchen space for a fresh storage option. 30" x 42" x 16"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30 H x 42 W x 16 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | MDF,Veneer,Powder-Coated Metal Tube,Rattan |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Powder-Coated |
| Product Style: | Transitional style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402069 |
| Product UPC: | 808230103849 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Weathered Gray Home Office Desk |
| Gray Home Office Desk |
| Weathered Gray Home Office |
| Home Office Desk |
| Gray Home Office |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























