
Warship Canon Sculpture By Homeroots
Authentic and super detailed, the Warship Canon Sculpture is a unique handmade replica of the naval canons used on warships from 1550 to 1850. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and features unique details. It features many details as rolling wheels and chainrings. Painted in vintage green, it is a great display piece and a sought-after piece for automobile enthusiasts. 6'' x 11'' x 5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 11" W x 5" D |
| Product Color: | Black and Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401186 |
| Product UPC: | 808230095014 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Warship Canon Sculpture By Homeroots
Authentic and super detailed, the Warship Canon Sculpture is a unique handmade replica of the naval canons used on warships from 1550 to 1850. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and features unique details. It features many details as rolling wheels and chainrings. Painted in vintage green, it is a great display piece and a sought-after piece for automobile enthusiasts. 6'' x 11'' x 5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 11" W x 5" D |
| Product Color: | Black and Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401186 |
| Product UPC: | 808230095014 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Authentic and super detailed, the Warship Canon Sculpture is a unique handmade replica of the naval canons used on warships from 1550 to 1850. It was handmade by a master craftsman in 100% metal and features unique details. It features many details as rolling wheels and chainrings. Painted in vintage green, it is a great display piece and a sought-after piece for automobile enthusiasts. 6'' x 11'' x 5"
Specifications
| Product Dimensions: | 6" H x 11" W x 5" D |
| Product Color: | Black and Brown |
| Product Material: | Metal |
| Product Style: | Traditional |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product Assembly: | NO |
| Product SKU: | 401186 |
| Product UPC: | 808230095014 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























