
Warm Gray Writing Desk By Homeroots
Brighten your home with the colorful Warm Gray Writing Desk. The slim silhouette combined with it's country chic personality enhances the versatility of the desk making it convenient to serve as a work place, a storage for accessories and miscellaneous items or even as a kitchen appliance area. Traditional carved spindle legs supports the charming desk which also features two large drawers with knob pulls to stow away your knick knacks and various supplies. Take center stage with its's engaging presence smooth painted classic cottage appeal. 30.25" x 42.75" x 23.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 42.75 W x 23.5 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | Solid wood,MDF |
| Base Material: | Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Universal style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402016 |
| Product UPC: | 808230103313 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Janice Drawer Writing Desk Gray |
| Janice Drawer Writing Desk |
| Drawer Writing Desk Gray |
| Janice Drawer Writing |
| Writing Desk Gray |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $302.74
-65%$302.74
$105.96More Images





Warm Gray Writing Desk By Homeroots
Brighten your home with the colorful Warm Gray Writing Desk. The slim silhouette combined with it's country chic personality enhances the versatility of the desk making it convenient to serve as a work place, a storage for accessories and miscellaneous items or even as a kitchen appliance area. Traditional carved spindle legs supports the charming desk which also features two large drawers with knob pulls to stow away your knick knacks and various supplies. Take center stage with its's engaging presence smooth painted classic cottage appeal. 30.25" x 42.75" x 23.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 42.75 W x 23.5 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | Solid wood,MDF |
| Base Material: | Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Universal style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402016 |
| Product UPC: | 808230103313 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Janice Drawer Writing Desk Gray |
| Janice Drawer Writing Desk |
| Drawer Writing Desk Gray |
| Janice Drawer Writing |
| Writing Desk Gray |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Brighten your home with the colorful Warm Gray Writing Desk. The slim silhouette combined with it's country chic personality enhances the versatility of the desk making it convenient to serve as a work place, a storage for accessories and miscellaneous items or even as a kitchen appliance area. Traditional carved spindle legs supports the charming desk which also features two large drawers with knob pulls to stow away your knick knacks and various supplies. Take center stage with its's engaging presence smooth painted classic cottage appeal. 30.25" x 42.75" x 23.5"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 42.75 W x 23.5 D |
| Product Color: | Gray |
| Product Material: | Solid wood,MDF |
| Base Material: | Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Painted |
| Product Style: | Universal style |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 402016 |
| Product UPC: | 808230103313 |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Janice Drawer Writing Desk Gray |
| Janice Drawer Writing Desk |
| Drawer Writing Desk Gray |
| Janice Drawer Writing |
| Writing Desk Gray |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























