
Walnut Wood Finish Linen Fabric Shade Table Lamp By Homeroots
Influenced by mid-century modern traditions, this table lamp combines the texture of natural linen and the sleek warmth of a walnut finish on the crisscross base for a contemporary statement. The brown fabric cord adds to the vintage appeal. The 3-way rotary socket switch will only work with a 3-way light bulb, otherwise this lamp will function with simple on/off switch at its highest setting. This table lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 23.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Birch Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372468 |
| Product UPC: | 4512839460864 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $143.89
-65%$143.89
$50.36More Images


Walnut Wood Finish Linen Fabric Shade Table Lamp By Homeroots
Influenced by mid-century modern traditions, this table lamp combines the texture of natural linen and the sleek warmth of a walnut finish on the crisscross base for a contemporary statement. The brown fabric cord adds to the vintage appeal. The 3-way rotary socket switch will only work with a 3-way light bulb, otherwise this lamp will function with simple on/off switch at its highest setting. This table lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 23.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Birch Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372468 |
| Product UPC: | 4512839460864 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Influenced by mid-century modern traditions, this table lamp combines the texture of natural linen and the sleek warmth of a walnut finish on the crisscross base for a contemporary statement. The brown fabric cord adds to the vintage appeal. The 3-way rotary socket switch will only work with a 3-way light bulb, otherwise this lamp will function with simple on/off switch at its highest setting. This table lamp is smart outlet compatible. Bulb is not included.
Specifications
| Product Category: | Table Lamps |
| Product Dimensions: | 15in W x 15in D x 23.75in H |
| Product Material: | Wood |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Birch Wood |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372468 |
| Product UPC: | 4512839460864 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























