
Walnut Wood Chest By Homeroots - 348193
This chest provides a commanding presence in any room. This contemporary chest features a unique walnut finish. The chest features five drawers that allow for storage of all kinds of household items. With metal trim base and sloped legs, this transitional chest will add a touch of modern elegance and style to any bedroom.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 52 H x 16 W x 33 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 348193 |
| Product UPC: | 4512839708737 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 52 Walnut Wood Chest |
| 33 52 Walnut Wood Chest |
| Walnut Wood Chest |
| 16 33 52 Walnut Wood |
| 52 Walnut Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $735.14
-65%$735.14
$257.30More Images


Walnut Wood Chest By Homeroots - 348193
This chest provides a commanding presence in any room. This contemporary chest features a unique walnut finish. The chest features five drawers that allow for storage of all kinds of household items. With metal trim base and sloped legs, this transitional chest will add a touch of modern elegance and style to any bedroom.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 52 H x 16 W x 33 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 348193 |
| Product UPC: | 4512839708737 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 52 Walnut Wood Chest |
| 33 52 Walnut Wood Chest |
| Walnut Wood Chest |
| 16 33 52 Walnut Wood |
| 52 Walnut Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chest provides a commanding presence in any room. This contemporary chest features a unique walnut finish. The chest features five drawers that allow for storage of all kinds of household items. With metal trim base and sloped legs, this transitional chest will add a touch of modern elegance and style to any bedroom.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 52 H x 16 W x 33 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 348193 |
| Product UPC: | 4512839708737 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 52 Walnut Wood Chest |
| 33 52 Walnut Wood Chest |
| Walnut Wood Chest |
| 16 33 52 Walnut Wood |
| 52 Walnut Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























