
Walnut Wood Chest By Homeroots - 348191
This bedroom collection is crafted with a transitional look that is an ideal addition to any bedroom. This six drawer contemporary chest features shaped drawer fronts in a walnut finish with a single knob hardware. Sensibly scaled for today's modern spaces, the collection offers a fresh and clean approach to contemporary lifestyle.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 49 H x 17 W x 37 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 348191 |
| Product UPC: | 4512839708669 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 37 49 Walnut Wood Chest |
| 49 Walnut Wood Chest |
| Walnut Wood Chest |
| 17 37 49 Walnut Wood |
| 49 Walnut Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $656.30
-65%$656.30
$229.70More Images

Walnut Wood Chest By Homeroots - 348191
This bedroom collection is crafted with a transitional look that is an ideal addition to any bedroom. This six drawer contemporary chest features shaped drawer fronts in a walnut finish with a single knob hardware. Sensibly scaled for today's modern spaces, the collection offers a fresh and clean approach to contemporary lifestyle.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 49 H x 17 W x 37 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 348191 |
| Product UPC: | 4512839708669 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 37 49 Walnut Wood Chest |
| 49 Walnut Wood Chest |
| Walnut Wood Chest |
| 17 37 49 Walnut Wood |
| 49 Walnut Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This bedroom collection is crafted with a transitional look that is an ideal addition to any bedroom. This six drawer contemporary chest features shaped drawer fronts in a walnut finish with a single knob hardware. Sensibly scaled for today's modern spaces, the collection offers a fresh and clean approach to contemporary lifestyle.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 49 H x 17 W x 37 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Walnut |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 348191 |
| Product UPC: | 4512839708669 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 37 49 Walnut Wood Chest |
| 49 Walnut Wood Chest |
| Walnut Wood Chest |
| 17 37 49 Walnut Wood |
| 49 Walnut Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























