
Walnut Finish Leather Counter Stool By Homeroots
Add stylish and updated seating options with the Walnut Finish Leather Counter Stool. The classic mid-century modern lines of this backless counter stool create a look that is versatile enough to compliment most any decor. High quality solid wood construction is paired with soft buffalo leather upholstery to add a polished look and provide additional comfort. 27" x 17" x 13"
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 17in W x 13in D x 27in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Mango |
| Finish: | Lacquer |
| Product Color: | Brown |
| Number of Stools Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822836997 |
| Product SKU: | 386832 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Walnut Finish Leather Counter Stool |
| Finish Leather Counter Stool |
| Leather Counter Stool |
| Walnut Finish Leather Counter |
| Walnut Finish Leather |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $212.58
-65%$212.58
$74.40More Images



Walnut Finish Leather Counter Stool By Homeroots
Add stylish and updated seating options with the Walnut Finish Leather Counter Stool. The classic mid-century modern lines of this backless counter stool create a look that is versatile enough to compliment most any decor. High quality solid wood construction is paired with soft buffalo leather upholstery to add a polished look and provide additional comfort. 27" x 17" x 13"
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 17in W x 13in D x 27in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Mango |
| Finish: | Lacquer |
| Product Color: | Brown |
| Number of Stools Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822836997 |
| Product SKU: | 386832 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Walnut Finish Leather Counter Stool |
| Finish Leather Counter Stool |
| Leather Counter Stool |
| Walnut Finish Leather Counter |
| Walnut Finish Leather |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add stylish and updated seating options with the Walnut Finish Leather Counter Stool. The classic mid-century modern lines of this backless counter stool create a look that is versatile enough to compliment most any decor. High quality solid wood construction is paired with soft buffalo leather upholstery to add a polished look and provide additional comfort. 27" x 17" x 13"
Specifications
| Product Category: | Counter Stools |
| Product Dimensions: | 17in W x 13in D x 27in H |
| Product Material: | Wood |
| Wood Species: | Mango |
| Finish: | Lacquer |
| Product Color: | Brown |
| Number of Stools Included: | 1 |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822836997 |
| Product SKU: | 386832 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Walnut Finish Leather Counter Stool |
| Finish Leather Counter Stool |
| Leather Counter Stool |
| Walnut Finish Leather Counter |
| Walnut Finish Leather |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























