
Walnut Bench By Homeroots
Perfect for the entryway or bedroom, this Bench is the perfect blend of style and comfort. A wood table top space for storage and a soft foam seat offer multiple functions.
A mix of rich walnut tones with matte black metal reveals modern, but versatile styling. Not only versatile in style, this Bench can double as a coffee table in your living room, or a nice accent piece for the end of the bed in the bedroom.
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 39in W x 15.75in D x 16.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Veneer on MDF w. a Black PVC Fabric covered foam seat |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372958 |
| Product UPC: | 4512839454269 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 16 Walnut Bench |
| 15 75 16 Walnut Bench |
| 75 16 Walnut Bench |
| 39 15 75 16 Walnut |
| 75 16 Walnut |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $183.71
-65%$183.71
$64.30More Images




Walnut Bench By Homeroots
Perfect for the entryway or bedroom, this Bench is the perfect blend of style and comfort. A wood table top space for storage and a soft foam seat offer multiple functions.
A mix of rich walnut tones with matte black metal reveals modern, but versatile styling. Not only versatile in style, this Bench can double as a coffee table in your living room, or a nice accent piece for the end of the bed in the bedroom.
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 39in W x 15.75in D x 16.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Veneer on MDF w. a Black PVC Fabric covered foam seat |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372958 |
| Product UPC: | 4512839454269 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 16 Walnut Bench |
| 15 75 16 Walnut Bench |
| 75 16 Walnut Bench |
| 39 15 75 16 Walnut |
| 75 16 Walnut |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfect for the entryway or bedroom, this Bench is the perfect blend of style and comfort. A wood table top space for storage and a soft foam seat offer multiple functions.
A mix of rich walnut tones with matte black metal reveals modern, but versatile styling. Not only versatile in style, this Bench can double as a coffee table in your living room, or a nice accent piece for the end of the bed in the bedroom.
Specifications
| Product Category: | Benches |
| Product Dimensions: | 39in W x 15.75in D x 16.5in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Product Color: | Walnut |
| Finish: | Walnut Veneer on MDF w. a Black PVC Fabric covered foam seat |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 372958 |
| Product UPC: | 4512839454269 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 16 Walnut Bench |
| 15 75 16 Walnut Bench |
| 75 16 Walnut Bench |
| 39 15 75 16 Walnut |
| 75 16 Walnut |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























