
Walnut And Champagne Coffee Table By Homeroots
This coffee table comes with exquisite design and sophistication to be perfect addition to any home setting. Creatively carved out of top quality metal and wood, this occasional table will bring home inspiring visual flairs. The functional walnut finished table top offers unique surface to place your tea cup or ornament plate. A sturdy frame and geometric X-shape metal base in champagne finish complement the piece with solid support and elegant style. Weight capacity: 50Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 36in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Stainless Steel |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Birch |
| Product Color: | Walnut and Champagne |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 318996 |
| Product UPC: | 614486164615 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 18 Walnut Champagne Coffee Table |
| Walnut Champagne Coffee Table |
| 36 36 18 Walnut Champagne |
| 36 18 Walnut Champagne Coffee |
| Champagne Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $640.45
-65%$640.45
$224.16More Images




Walnut And Champagne Coffee Table By Homeroots
This coffee table comes with exquisite design and sophistication to be perfect addition to any home setting. Creatively carved out of top quality metal and wood, this occasional table will bring home inspiring visual flairs. The functional walnut finished table top offers unique surface to place your tea cup or ornament plate. A sturdy frame and geometric X-shape metal base in champagne finish complement the piece with solid support and elegant style. Weight capacity: 50Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 36in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Stainless Steel |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Birch |
| Product Color: | Walnut and Champagne |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 318996 |
| Product UPC: | 614486164615 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 18 Walnut Champagne Coffee Table |
| Walnut Champagne Coffee Table |
| 36 36 18 Walnut Champagne |
| 36 18 Walnut Champagne Coffee |
| Champagne Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This coffee table comes with exquisite design and sophistication to be perfect addition to any home setting. Creatively carved out of top quality metal and wood, this occasional table will bring home inspiring visual flairs. The functional walnut finished table top offers unique surface to place your tea cup or ornament plate. A sturdy frame and geometric X-shape metal base in champagne finish complement the piece with solid support and elegant style. Weight capacity: 50Lbs.
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 36in W x 36in D x 18in H |
| Product Material: | Metal, Other |
| Base Material: | Stainless Steel |
| Top Material: | Solid Wood |
| Wood Species: | Birch |
| Product Color: | Walnut and Champagne |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Round |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 318996 |
| Product UPC: | 614486164615 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 18 Walnut Champagne Coffee Table |
| Walnut Champagne Coffee Table |
| 36 36 18 Walnut Champagne |
| 36 18 Walnut Champagne Coffee |
| Champagne Coffee Table |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























