
Walker Chair - Set of 2 White By LumiSource
With the perfect mix of materials, the Walker Chair by LumiSource will make a statement in any room. Use as a dining chair or for extra seating, the Walker features a wood backrest, a stylish upholstered seat, and a sleek metal frame. Available in a variety of material combinations, choose the one that fits your space the best.
Specifications
| Product Dimensions | 31 H x 18.25 W x 20.5 L |
| Inside Seat Width | 18.25" |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 16" |
| Back Rest Height | 13.5 |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Brown Metal, Cream Noise Fabric, White Washed Wood |
| Product SKU: | CH-WALKER BNCR2 |
| Product UPC: | 681144109127 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century styling |
| Fixed height |
| Fabric upholstery |
| Wood backrest |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $280.00
-65%$280.00
$98.00More Images






Walker Chair - Set of 2 White By LumiSource
With the perfect mix of materials, the Walker Chair by LumiSource will make a statement in any room. Use as a dining chair or for extra seating, the Walker features a wood backrest, a stylish upholstered seat, and a sleek metal frame. Available in a variety of material combinations, choose the one that fits your space the best.
Specifications
| Product Dimensions | 31 H x 18.25 W x 20.5 L |
| Inside Seat Width | 18.25" |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 16" |
| Back Rest Height | 13.5 |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Brown Metal, Cream Noise Fabric, White Washed Wood |
| Product SKU: | CH-WALKER BNCR2 |
| Product UPC: | 681144109127 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century styling |
| Fixed height |
| Fabric upholstery |
| Wood backrest |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With the perfect mix of materials, the Walker Chair by LumiSource will make a statement in any room. Use as a dining chair or for extra seating, the Walker features a wood backrest, a stylish upholstered seat, and a sleek metal frame. Available in a variety of material combinations, choose the one that fits your space the best.
Specifications
| Product Dimensions | 31 H x 18.25 W x 20.5 L |
| Inside Seat Width | 18.25" |
| Seat To Floor | 18" |
| Seat Depth | 16" |
| Back Rest Height | 13.5 |
| Seat To Back Angle | 99° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Painted Steel, Wood |
| Product Color: | Brown Metal, Cream Noise Fabric, White Washed Wood |
| Product SKU: | CH-WALKER BNCR2 |
| Product UPC: | 681144109127 |
| Shipping Type: | Small Parcel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-century styling |
| Fixed height |
| Fabric upholstery |
| Wood backrest |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























