
Vivienne Grey Bone Inlay Accent Chest By Homeroots
The elegance of the Indian subcontinent and thousands of years of artistisanry provide us with this contemporary two-drawer accent chest. Painstakingly handcrafted from wood solids and wood products, delicate bone inlay veneers, each pattern is hand-formed with unique design and unique delicacy, against a grey background. Complementary drawer pulls and carved leg braces provide character. This chest fits in any small space and provides an artistic showcase singly or in pairs.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 18in W x 12in D x 24in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Gray Bone Inlay |
| Product Color: | Gray |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876368 |
| Product SKU: | 389723 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Grey Bone Inlay Accent Chest |
| Vivienne Grey Bone Inlay Accent |
| Bone Inlay Accent Chest |
| Vivienne Grey Bone Inlay |
| Vivienne Grey Bone |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images




Vivienne Grey Bone Inlay Accent Chest By Homeroots
The elegance of the Indian subcontinent and thousands of years of artistisanry provide us with this contemporary two-drawer accent chest. Painstakingly handcrafted from wood solids and wood products, delicate bone inlay veneers, each pattern is hand-formed with unique design and unique delicacy, against a grey background. Complementary drawer pulls and carved leg braces provide character. This chest fits in any small space and provides an artistic showcase singly or in pairs.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 18in W x 12in D x 24in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Gray Bone Inlay |
| Product Color: | Gray |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876368 |
| Product SKU: | 389723 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Grey Bone Inlay Accent Chest |
| Vivienne Grey Bone Inlay Accent |
| Bone Inlay Accent Chest |
| Vivienne Grey Bone Inlay |
| Vivienne Grey Bone |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The elegance of the Indian subcontinent and thousands of years of artistisanry provide us with this contemporary two-drawer accent chest. Painstakingly handcrafted from wood solids and wood products, delicate bone inlay veneers, each pattern is hand-formed with unique design and unique delicacy, against a grey background. Complementary drawer pulls and carved leg braces provide character. This chest fits in any small space and provides an artistic showcase singly or in pairs.
Specifications
| Product Category: | Cabinets |
| Product Dimensions: | 18in W x 12in D x 24in H |
| Product Material: | Wood |
| Shelves Included: | No |
| Shelf Material: | Wood |
| Finish: | Gray Bone Inlay |
| Product Color: | Gray |
| Drawers Included: | No |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product UPC: | 4512822876368 |
| Product SKU: | 389723 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Grey Bone Inlay Accent Chest |
| Vivienne Grey Bone Inlay Accent |
| Bone Inlay Accent Chest |
| Vivienne Grey Bone Inlay |
| Vivienne Grey Bone |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























