
Vintage Oak Writing Desk By Homeroots
Add a touch of class and elegance with the Vintage Oak Writing Desk, one of the most essential pieces in any academic household. Intricately fabricated from rubber wood solids and oak veneers with beautifully carved cabriole legs that conclude in trifid feet, the single drawer is fitted with an antique brass finished pull handle with detailed carvings. The rectangular writing desk has a mild scalloped rimmed edge which further enhances the overall beauty of this vintage desk. 30.25" x 35" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 35 W x 20 D |
| Product Color: | Medium Brown |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Vintage Oak |
| Product Style: | Traditional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389440 |
| Product UPC: | 4512822873343 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $781.09
-65%$781.09
$273.38More Images








Vintage Oak Writing Desk By Homeroots
Add a touch of class and elegance with the Vintage Oak Writing Desk, one of the most essential pieces in any academic household. Intricately fabricated from rubber wood solids and oak veneers with beautifully carved cabriole legs that conclude in trifid feet, the single drawer is fitted with an antique brass finished pull handle with detailed carvings. The rectangular writing desk has a mild scalloped rimmed edge which further enhances the overall beauty of this vintage desk. 30.25" x 35" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 35 W x 20 D |
| Product Color: | Medium Brown |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Vintage Oak |
| Product Style: | Traditional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389440 |
| Product UPC: | 4512822873343 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Add a touch of class and elegance with the Vintage Oak Writing Desk, one of the most essential pieces in any academic household. Intricately fabricated from rubber wood solids and oak veneers with beautifully carved cabriole legs that conclude in trifid feet, the single drawer is fitted with an antique brass finished pull handle with detailed carvings. The rectangular writing desk has a mild scalloped rimmed edge which further enhances the overall beauty of this vintage desk. 30.25" x 35" x 20"
Specifications
| Product Category: | Desks |
| Desk Type: | Writing desk |
| Product Dimensions: | 30.25 H x 35 W x 20 D |
| Product Color: | Medium Brown |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood + Solid Wood |
| Shape: | Rectangular Desk |
| Product Finish: | Vintage Oak |
| Product Style: | Traditional |
| Product Assembly: | Y |
| Product Shipping: | Parcel |
| Product SKU: | 389440 |
| Product UPC: | 4512822873343 |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























