
Vintage Oak Wood Nightstand By Homeroots
This nightstand is an impeccable example of truly memorable luxurious traditional design. This three-drawer vintage oak nightstand features a detailed French style front and English back in a stunning Bombay shape case, Felt-Lined top drawer, side metal glides, scrolled legs and antique pull-ring handles. This beautiful nightstand will bring the perfect traditional style to any bedroom.
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 34 H x 20 W x 38 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Finish: | Vintage Oak |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347088 |
| Product UPC: | 4512839708577 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 34 Vintage Oak Wood Nightstand |
| Vintage Oak Wood Nightstand |
| Oak Wood Nightstand |
| 38 34 Vintage Oak Wood |
| Vintage Oak Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $936.76
-65%$936.76
$327.87More Images

Vintage Oak Wood Nightstand By Homeroots
This nightstand is an impeccable example of truly memorable luxurious traditional design. This three-drawer vintage oak nightstand features a detailed French style front and English back in a stunning Bombay shape case, Felt-Lined top drawer, side metal glides, scrolled legs and antique pull-ring handles. This beautiful nightstand will bring the perfect traditional style to any bedroom.
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 34 H x 20 W x 38 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Finish: | Vintage Oak |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347088 |
| Product UPC: | 4512839708577 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 34 Vintage Oak Wood Nightstand |
| Vintage Oak Wood Nightstand |
| Oak Wood Nightstand |
| 38 34 Vintage Oak Wood |
| Vintage Oak Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This nightstand is an impeccable example of truly memorable luxurious traditional design. This three-drawer vintage oak nightstand features a detailed French style front and English back in a stunning Bombay shape case, Felt-Lined top drawer, side metal glides, scrolled legs and antique pull-ring handles. This beautiful nightstand will bring the perfect traditional style to any bedroom.
Specifications
| Product Category: | Nightstands & Bedside Tables |
| Product Dimensions: | 34 H x 20 W x 38 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Wood |
| Top Material: | Solid Wood |
| Finish: | Vintage Oak |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347088 |
| Product UPC: | 4512839708577 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| 34 Vintage Oak Wood Nightstand |
| Vintage Oak Wood Nightstand |
| Oak Wood Nightstand |
| 38 34 Vintage Oak Wood |
| Vintage Oak Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























