
Vintage Oak Wood Chest By Homeroots
This chest is an impeccable example of truly memorable luxurious traditional design. This three-drawer vintage oak chest features a detailed French style front and English back in a stunning Bombay shape case, Felt-Lined top drawer, side metal glides, scrolled legs and antique pull-ring handles. This beautiful chest will bring the perfect traditional style to any bedroom.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 57 H x 21 W x 42 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Vintage Oak |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347091 |
| Product UPC: | 4512839708607 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Vintage Oak Wood Chest |
| 57 Vintage Oak Wood Chest |
| Oak Wood Chest |
| 21 42 57 Vintage Oak |
| 42 57 Vintage Oak Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $1,400.18
-65%$1,400.18
$490.06More Images

Vintage Oak Wood Chest By Homeroots
This chest is an impeccable example of truly memorable luxurious traditional design. This three-drawer vintage oak chest features a detailed French style front and English back in a stunning Bombay shape case, Felt-Lined top drawer, side metal glides, scrolled legs and antique pull-ring handles. This beautiful chest will bring the perfect traditional style to any bedroom.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 57 H x 21 W x 42 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Vintage Oak |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347091 |
| Product UPC: | 4512839708607 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Vintage Oak Wood Chest |
| 57 Vintage Oak Wood Chest |
| Oak Wood Chest |
| 21 42 57 Vintage Oak |
| 42 57 Vintage Oak Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This chest is an impeccable example of truly memorable luxurious traditional design. This three-drawer vintage oak chest features a detailed French style front and English back in a stunning Bombay shape case, Felt-Lined top drawer, side metal glides, scrolled legs and antique pull-ring handles. This beautiful chest will bring the perfect traditional style to any bedroom.
Specifications
| Product Category: | Chests |
| Product Dimensions: | 57 H x 21 W x 42 D |
| Product Material: | Wood |
| Finish: | Vintage Oak |
| Drawers Included: | Yes |
| Lighting Included: | No |
| Assembly Required: | No |
| Product SKU: | 347091 |
| Product UPC: | 4512839708607 |
| Shipping Type: | LTL |
| Brand: | Homeroots |
Additional Information
| Vintage Oak Wood Chest |
| 57 Vintage Oak Wood Chest |
| Oak Wood Chest |
| 21 42 57 Vintage Oak |
| 42 57 Vintage Oak Wood |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























