
Vintage Oak Table By Homeroots
Crafted to perfection from rubber wood solids the Vintage Oak Table is rustic and versatile in design. You can either fold it up on four sides to form a tray with the brass finished hinges or keep it open to serve as a table. It can also be doubled up as a side table. The gleaming cherry veneer finish adds a beautiful touch to the table making it compatible in any room. Owing to it's stability and sturdiness are the four strong substantial wooden polished legs that complete this vision. 18.5" x 30" x 22.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 22.5in D x 18.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Vintage Oak |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389888 |
| Product UPC: | 4512822877969 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $470.03
-65%$470.03
$164.51Vintage Oak Table By Homeroots
Crafted to perfection from rubber wood solids the Vintage Oak Table is rustic and versatile in design. You can either fold it up on four sides to form a tray with the brass finished hinges or keep it open to serve as a table. It can also be doubled up as a side table. The gleaming cherry veneer finish adds a beautiful touch to the table making it compatible in any room. Owing to it's stability and sturdiness are the four strong substantial wooden polished legs that complete this vision. 18.5" x 30" x 22.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 22.5in D x 18.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Vintage Oak |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389888 |
| Product UPC: | 4512822877969 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Crafted to perfection from rubber wood solids the Vintage Oak Table is rustic and versatile in design. You can either fold it up on four sides to form a tray with the brass finished hinges or keep it open to serve as a table. It can also be doubled up as a side table. The gleaming cherry veneer finish adds a beautiful touch to the table making it compatible in any room. Owing to it's stability and sturdiness are the four strong substantial wooden polished legs that complete this vision. 18.5" x 30" x 22.5"
Specifications
| Product Category: | Coffee Tables |
| Product Dimensions: | 30in W x 22.5in D x 18.5in H |
| Product Material: | Wood |
| Base Material: | Manufactured Wood |
| Top Material: | Manufactured Wood |
| Wood Species: | Rubberwood |
| Product Color: | Medium Brown |
| Finish: | Vintage Oak |
| Top Color: | Brown |
| Top Shape: | Oval |
| Folding: | No |
| Number of Tables Included: | 1 |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389888 |
| Product UPC: | 4512822877969 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























