
Vintage Oak Blanket Stand By Homeroots
Traditionally carved and structured the Vintage Oak Blanket Stand is a lovely addition to your bedroom and living room. Perfect aligned horizontal rails help for hanging your blankets or quilts. Entirely made of solid wood and resin materials with an oak finish this elegant piece stands firmly on a pedestal. Its aesthetic presence adds a touch of charm to any room. 3.25" x 29.25" x 15.25"
Specifications
| Product Category: | Screens |
| Product Dimensions: | 37.25 H x 29.25 W x 15.25 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Brown |
| Finish: | Vintage Oak |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389630 |
| Product UPC: | 4512822875453 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Original: $406.24
-65%$406.24
$142.18More Images









Vintage Oak Blanket Stand By Homeroots
Traditionally carved and structured the Vintage Oak Blanket Stand is a lovely addition to your bedroom and living room. Perfect aligned horizontal rails help for hanging your blankets or quilts. Entirely made of solid wood and resin materials with an oak finish this elegant piece stands firmly on a pedestal. Its aesthetic presence adds a touch of charm to any room. 3.25" x 29.25" x 15.25"
Specifications
| Product Category: | Screens |
| Product Dimensions: | 37.25 H x 29.25 W x 15.25 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Brown |
| Finish: | Vintage Oak |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389630 |
| Product UPC: | 4512822875453 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Traditionally carved and structured the Vintage Oak Blanket Stand is a lovely addition to your bedroom and living room. Perfect aligned horizontal rails help for hanging your blankets or quilts. Entirely made of solid wood and resin materials with an oak finish this elegant piece stands firmly on a pedestal. Its aesthetic presence adds a touch of charm to any room. 3.25" x 29.25" x 15.25"
Specifications
| Product Category: | Screens |
| Product Dimensions: | 37.25 H x 29.25 W x 15.25 D |
| Product Material: | Wood |
| Frame Material: | Solid Manufactured Wood |
| Product Color: | Brown |
| Finish: | Vintage Oak |
| Assembly Required: | Yes |
| Product SKU: | 389630 |
| Product UPC: | 4512822875453 |
| Shipping Type: | Parcel |
| Brand: | Homeroots |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























