
Vintage Mod Adjustable Bar Stool - Set of 2 Cream By LumiSource
Fashion meets function with the curvaceous allure of the Vintage Mod Barstool by LumiSource. An adjustable chrome steel base and cushioned seat and back add practicality to the artful curves of this barstool. Add it to your kitchen or bar for an impressive appeal.
Specifications
| Product Dimensions | 37.5-42.75 H x 23.25 W x 16.5 L |
| Seat To Floor | 27-32" |
| Seat Depth | 14.5" |
| Inside Seat Width | 15" |
| Seat To Footrest | 15" |
| Backrest Height | 12.5" |
| Armrest Height | 9" |
| Armrest Length | 8.5" |
| Seat To Back Angle | 98° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Chrome, Walnut Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | BS-VMO-RT2 CHRWLCR2 |
| Product UPC: | 681144146832 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Adjusts from counter to bar height |
| 360 degree swivel |
| Curved open backrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images







Vintage Mod Adjustable Bar Stool - Set of 2 Cream By LumiSource
Fashion meets function with the curvaceous allure of the Vintage Mod Barstool by LumiSource. An adjustable chrome steel base and cushioned seat and back add practicality to the artful curves of this barstool. Add it to your kitchen or bar for an impressive appeal.
Specifications
| Product Dimensions | 37.5-42.75 H x 23.25 W x 16.5 L |
| Seat To Floor | 27-32" |
| Seat Depth | 14.5" |
| Inside Seat Width | 15" |
| Seat To Footrest | 15" |
| Backrest Height | 12.5" |
| Armrest Height | 9" |
| Armrest Length | 8.5" |
| Seat To Back Angle | 98° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Chrome, Walnut Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | BS-VMO-RT2 CHRWLCR2 |
| Product UPC: | 681144146832 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Adjusts from counter to bar height |
| 360 degree swivel |
| Curved open backrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Fashion meets function with the curvaceous allure of the Vintage Mod Barstool by LumiSource. An adjustable chrome steel base and cushioned seat and back add practicality to the artful curves of this barstool. Add it to your kitchen or bar for an impressive appeal.
Specifications
| Product Dimensions | 37.5-42.75 H x 23.25 W x 16.5 L |
| Seat To Floor | 27-32" |
| Seat Depth | 14.5" |
| Inside Seat Width | 15" |
| Seat To Footrest | 15" |
| Backrest Height | 12.5" |
| Armrest Height | 9" |
| Armrest Length | 8.5" |
| Seat To Back Angle | 98° |
| Base Length | 17.5" |
| Base Width | 17.5" |
| Product Material: | Fabric, Foam, Metal, Bent Wood |
| Product Color: | Chrome, Walnut Wood, Cream Fabric |
| Product SKU: | BS-VMO-RT2 CHRWLCR2 |
| Product UPC: | 681144146832 |
| Shipping Type: | |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Mid-Century Modern styling |
| Adjusts from counter to bar height |
| 360 degree swivel |
| Curved open backrest |
| Includes two bar stools |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























