
Vintage Mod Chair - Set of 2 By LumiSource
Whether it's in a set or on its own, the Vintage Mod Chair by LumiSource is sure to make a statement. With slim wood legs and a truly unique bent wood shape designed for maximum comfort, this chair is the perfect fit for any setting. Available in various color combinations, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20"L × 24.25"W × 31"H |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 16.75" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Backrest Height | 13.5" |
| Armrest Height | 8.5" |
| Armrest Length | 12" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Bent Wood |
| Product Color: | Black Wood, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-VMOV-HLBW2 BKBKBK2 |
| Product UPC: | 681144203597 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Bent wood legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images








Vintage Mod Chair - Set of 2 By LumiSource
Whether it's in a set or on its own, the Vintage Mod Chair by LumiSource is sure to make a statement. With slim wood legs and a truly unique bent wood shape designed for maximum comfort, this chair is the perfect fit for any setting. Available in various color combinations, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20"L × 24.25"W × 31"H |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 16.75" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Backrest Height | 13.5" |
| Armrest Height | 8.5" |
| Armrest Length | 12" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Bent Wood |
| Product Color: | Black Wood, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-VMOV-HLBW2 BKBKBK2 |
| Product UPC: | 681144203597 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Bent wood legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Whether it's in a set or on its own, the Vintage Mod Chair by LumiSource is sure to make a statement. With slim wood legs and a truly unique bent wood shape designed for maximum comfort, this chair is the perfect fit for any setting. Available in various color combinations, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 20"L × 24.25"W × 31"H |
| Seat To Floor | 18.5" |
| Seat Depth | 16.75" |
| Inside Seat Width | 16" |
| Backrest Height | 13.5" |
| Armrest Height | 8.5" |
| Armrest Length | 12" |
| Seat To Back Angle | 101° |
| Product Material: | Velvet Fabric, Foam, Bent Wood |
| Product Color: | Black Wood, Black Velvet |
| Product SKU: | CH-VMOV-HLBW2 BKBKBK2 |
| Product UPC: | 681144203597 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Mid-century modern styling |
| Stylish velvet upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Bent wood legs |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























