
Vintage Flair Chair - Set of 2 Cream By LumiSource
The perfect combination of retro chic and modern sophistication gives the Vintage Flair Chair by LumiSource a unique versatility. Whether sitting in a living room, dining room, or office, the unique design of this chair is an instant stand-out piece. Available in various color combinations, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22"L × 26"W × 32.5"H |
| Seat To Floor | 16.5" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 16.5" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 10" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Cream Fabric |
| Product SKU: | CH-VFL-MTPR1 AUCR2 |
| Product UPC: | 681144203511 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Glam/art deco styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Metal legs with gold finish |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
More Images





















Vintage Flair Chair - Set of 2 Cream By LumiSource
The perfect combination of retro chic and modern sophistication gives the Vintage Flair Chair by LumiSource a unique versatility. Whether sitting in a living room, dining room, or office, the unique design of this chair is an instant stand-out piece. Available in various color combinations, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22"L × 26"W × 32.5"H |
| Seat To Floor | 16.5" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 16.5" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 10" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Cream Fabric |
| Product SKU: | CH-VFL-MTPR1 AUCR2 |
| Product UPC: | 681144203511 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Glam/art deco styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Metal legs with gold finish |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The perfect combination of retro chic and modern sophistication gives the Vintage Flair Chair by LumiSource a unique versatility. Whether sitting in a living room, dining room, or office, the unique design of this chair is an instant stand-out piece. Available in various color combinations, choose the one that suits your space best!
Specifications
| Product Category: | Bar & Counter Stools |
| Product Dimensions | 22"L × 26"W × 32.5"H |
| Seat To Floor | 16.5" |
| Seat Depth | 17" |
| Inside Seat Width | 18" |
| Backrest Height | 16.5" |
| Armrest Height | 8" |
| Armrest Length | 10" |
| Seat To Back Angle | 100° |
| Product Material: | Polyester Fabric, Foam, Metal |
| Product Color: | Gold Metal, Cream Fabric |
| Product SKU: | CH-VFL-MTPR1 AUCR2 |
| Product UPC: | 681144203511 |
| Shipping Type: | Small Pracel |
| Brand: | LumiSource |
Additional Information
| Priced And Sold In Pairs; Indoor Use Only, 250 Lbs. Weight Limit (Each), Assembly Required |
| Glam/art deco styling |
| Stylish fabric upholstery |
| Cushioned seat and backrest |
| Metal legs with gold finish |
| Includes two chairs |
Returns & Exchanges
Non-returnable.
Damaged items will be replaced.
See full return policy
























